Gebelik döneminde ağırlıklı olarak abur cubur ve diğer sağlıksız gıdalarla beslenen annelerin çocuklarının ilerleyen yaşlarda yüksek yağ ve şeker içerikli yiyeceklere bağımlı hale gelebileceklerini biliyor muydunuz? Sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmez olan dengeli beslenme gebelik döneminde de bebeğinizin gerekli besinleri sizin vasıtanızla alabilmesi ve sizin de rahat, huzurlu ve sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz açısından kritik öneme sahiptir.

Hamileyken çeşitli sebeplerle şekerli gıdalar tüketmeye yönelik güçlü bir istek duyabilirsiniz. Bu istek kimi kadınlarda gebelik döneminin geneline yayılırken kiminde zaman zaman ortaya çıkan aşermeler şeklinde görülebilir. Eğer kendinize hakim olup şeker ihtiyacınızı sağlıklı ve besleyici meyvelerle karşılarsanız hem tatlı krizlerinizi kolayca atlatmış, hem de en değerli varlığınız olan bebeğinize büyük bir iyilik yapmış olursunuz. İşte hamileyken tüketilebilecek en faydalı meyveler;

  1. Portakal: Portakal yemek hem vücudunuzun ihtiyacı olan suyu sağlıksız içecekler yerine doğal bir kaynaktan almasını sağlar, hem de rafine şekerlere duyulan ihtiyacı büyük ölçüde azaltır. Portakallar bunun yanı sıra vücudun demir mineralini emmesini kolaylaştıran ve bilinen en güçlü antioksidanlardan biri olan C vitamini açısından da son derece zengindirler.
  2. Mango: Eğer tropikal meyvelerden hoşlanıyorsanız bir kase mangoyla vücudunuzun günlük C vitamini ihtiyacının tamamını karşılayabilirsiniz.
  3. Muz: Sağlıklı bir gebelik için en önemli minerallerden biri olan potasyum muzun içeriğinde doğal olarak bulunur. Sağlıklı lifler açısından da son derece zengin olan muz pek çok kadının gebeliğin belli bir döneminde karşı karşıya kaldığı kabızlıkla mücadelede de etkilidir. Ayrıca muzdaki B-6 vitamini hamileliğin erken dönemlerinde yaşanan sabah bulantılarını azaltıcı etkiye sahiptir.
  4. Şeftali: Güçlü bir demir kaynağı olan şeftali bunun yanı sıra A, C ve E vitaminleri ile kalsiyum ve potasyum mineralleri açısından da zengindir.
  5. Kivi: Ekşi meyvelerden vazgeçemiyorsanız günde 1-2 adet kivi tüketerek vücudunuzun C, E ve A vitamini ihtiyacını önemli ölçüde karşılayabilirsiniz. Kivinin içeriğinde bu vitaminlerin yanı sıra potasyum, fosfor, magnezyum mineralleri, folik asit ve bol miktarda lif bulunur.
  6. Elma: Elmada bulunan A, D, E vitaminleri ve çinko bebeğinizin bağışıklığının güçlenmesine yardımcı olur. Hamileyken düzenli olarak elma tüketmek bebeğinizin ilerleyen yıllarda astım, egzama gibi çeşitli hastalıklara yakalanma ihtimalini de azaltır.

5 YORUMLAR

  1. Hilal USLU Hamileyken Tüketilebilecek En Faydalı 6 Meyve Merhaba bu web sitesi vallaha billaha güzel, paylaşımların devamını bekliyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here