Kimi çok özel durumların haricinde gebelikte beslenme hemen hemen her anne adayı için daha fazla protein, daha fazla vitamin ve mineral (folik asit ve demir gibi) ve artan enerji ihtiyacıyla daha fazla kalori alımı gerektirir. Gebeliğiniz boyunca doktorunuzun onay verdiği ve tavsiye ettiği sağlıklı ve besleyici gıdalarla beslenmek bebeğinizin sağlığı için yapmanız gereken en önemli şeydir. Ancak hamilelikte sağlıklı beslenmek normalden çok daha fazla yemek yemek anlamına gelmez. Eğer hamile kaldığınızda ideal kilonuza bir vücut ağırlığına sahipseniz özellikle ilk 3 aylık dönemde fazladan kalori almanıza gerek olmayacaktır.

Anne adaylarının genellikle ikinci üç aylık dönemde fazladan 340, son 3 aylık dönemde ise 450 kalori almaları yeterli olmaktadır. İdeal kilonuzun ciddi biçimde altında ya da üstündeyseniz durumun dengelenmesi için size özel bir beslenme programı uygulanması gerekebilir. Bunun dışında yazımızda sizinle paylaşacağımız basit püf noktalarını ve tabii ki doktorunuzun tavsiyelerini uygulayarak beslenme planınızı oluşturabilirsiniz.

  1. Kahvaltıyı asla atlamayın. Kendinize kahvaltı hazırlamaya üşendiğiniz günlerde kalsiyum gibi minerallerle zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekleri taze ya da kuru meyvelerle tatlandırarak tüketebilirsiniz. Eğer mideniz bulanıyorsa ya da içinizden bir şey yemek gelmiyorsa önce tam buğday ekmeğiyle hazırlanmış basit bir sandviç ya da tost atıştırıp kendinizi daha iyi hissettiğinizde kahvaltı yapabilirsiniz.
  2. Yüksek lif içeriğine sahip gıdalar tüketin. Muz, kavun gibi meyveler ile havuç ve yeşil sebzeler gibi bol miktarda lif içeren gıdalar hem sizi uzun süre tok tutarlar, hem de son derece sağlıklı ve besleyicidirler. Bunlar dışında sizi tok ve enerjik tutmaları için beslenmenizde mutlaka tam tahıllara ve yenilebilen tohumlara yer vermelisiniz.
  3. Atıştırmalıklarınızı sağlıklı olanlardan seçin. Fazla yüksek kalorili olmayan, besleyici ve doyurucu atıştırmalıklar tüketmek hamilelikte sağlıklı beslenmenin püf noktaları arasında en önemli olanlardan biridir. Sabah, öğlen ve akşam yediğiniz ana öğünlerin dışında karnınız acıktığında çabuk tüketilen yağlı ve tuzlu gıdalar yerine yarım yağlı yoğurt veya peynir, 1-2 porsiyon meyve, tam buğdaylı bisküvi ya da krakerler gibi daha sağlıklı gıdalara yönelmeye çalışın.
  4. Doktorunuzdan size folik asit ve demir içeren bir vitamin tavsiye etmesini isteyin. Demir kan dolaşımınızı düzenlerken folik asit doğum sırasında meydana gelebilecek muhtemel komplikasyonlarla mücadele eder.
  5. Haftada en az 2 kez balık ve/veya kabuklu deniz ürünleri tüketin. Ancak seçtiğiniz deniz ürünlerinin yüksek miktarda cıva içermemesine dikkat edin. Somon, yayınbalığı ve karides en az cıva içeren deniz mamulleri arasındadır. Eğer ton balığı yemek istiyorsanız mümkün olduğunca konserve halinde ve Light olanları tercih etmeye çalışın. Konservelenmemiş beyaz ton balığı konserve olanına göre daha yüksek miktarda cıva minerali içerir.
  6. Hazır satılan dilimli etler ve yumuşak peynirlerden kaçının. Feta, brie ve keçi peyniri gibi yumuşak peynirler hamilelikte sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda doktorlar tarafından pek tavsiye edilmezler. Bunun yanı sıra çiğ veya az pişmiş et yemekleri ve suşi gibi çiğ balıkla hazırlanan yiyeceklerden gebelik süresince uzak durmanız gereklidir. Salam, jambon gibi paketli ve dilimli halde satılan hazır et ürünleri de anne adayları için sağlıklı tercihler değillerdir.
  7. Kafein alımınızı sınırlayın, alkolden ise tamamen uzak durun. Hamileliğiniz süresince çay ve kahve tercihlerinizi kafeinsiz olanlardan yana kullanmanız hem sizin, hem de bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Pek çok doktor gebe hanımların bebeklerini kucaklarına alana kadar, hatta emzirme sürecinde asitli ve alkollü içeceklerden tamamen uzak durmalarını şart koşar.

Önemli Not: Yazımızdaki bilgiler yalnızca bilgi verme amaçlı olup kesinlikle doktor tavsiyesi yerine geçmez. Sağlıklı bir gebelik geçirmek için tüm soru ve sorunlarınızı doktorunuzla paylaşmanız ve doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir beslenme planı uygulamaya, ilaç ya da besin takviyesi kullanmaya başlamamanız şarttır.

3 YORUMLAR

  1. […] Kimi çok özel durumların haricinde gebelikte beslenme hemen hemen her anne adayı için daha fazla protein, daha fazla vitamin ve mineral (folik asit ve demir gibi) ve artan enerji ihtiyacıyla daha fazla kalori alımı gerektirir. Gebeliğiniz boyunca doktorunuzun onay verdiği ve tavsiye ettiği… Yazının devamı için –> Hamilelikte Sağlıklı Beslenmek İçin 7 Püf Noktası […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here