Kalsiyum alımı, anne ve bebeğin kemik gelişiminin sağlıklı şekilde gerçekleşebilmesi için çok önemlidir. Hamilelikle birlikte vücudun ihtiyacı olan kalsiyum miktarı da artış gösterir. Bebeğin kemik gelişimi için de kalsiyum alımı gerekli olduğundan anne adayının normalde olduğundan daha fazla kalsiyum içeren besinler tüketmesi gerekir.

Kalsiyum takviyesi, yalnızca bebeğin kemik gelişimi için değil, aynı zamanda bebeğin diş gelişimi için de önemlidir. Bu sebeple gebelikte ihtiyaç duyulan kalsiyum miktarının alınmaması halinde bebeğin diş sağlığı da ileriki aşamada kötü bir şekilde etkilenecektir.

Hamileliğin 20. haftası itibariyle anne adaylarının özellikle kalsiyum alımına dikkat etmesi gerekir. Çünkü bu evre bebeğin kemik gelişiminin başladığı evredir. Ve gerekli kalsiyumun alınmaması kemik gelişiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmemesine sebep olur. Bunun yanında bebeğin kas gelişimi de istenen şekilde tamamlanamaz.

Kalsiyum takviyesi nasıl alınabilir?

Kalsiyum takviyesini besinlerle sağlamak en sağlıklısıdır. Ancak besinlerle gereken miktar alınamadığı takdir de doktor kontrolünde kalsiyum ilaçları kullanılabilir. Bu ilaçların, düzenli beslenme olduğu halde kalsiyuma ihtiyaç duyulması durumunda kullanılması tavsiye edilir. Aksi halde besinlerle alınabilen kalsiyumun ilaç olarak tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

Kalsiyum içeren besinler hangileridir?

Süt ve süt ürünleri, kalsiyum yönünden fazlasıyla zengin besinlerdir. Bu nedenle anne adaylarının özellikle süt tüketimine ekstra dikkat etmesi gerekir. Bunun yanında yeşil yapraklı sebzeler, badem, ceviz gibi kuru yemişler ve kalsiyum takviyesi içeren diğer besinler de mutlaka tüketilmelidir.

 

 

 

6 YORUMLAR

  1. […] Kalsiyum alımı, anne ve bebeğin kemik gelişiminin sağlıklı şekilde gerçekleşebilmesi için çok önemlidir. Hamilelikle birlikte vücudun ihtiyacı olan kalsiyum miktarı da artış gösterir. Bebeğin kemik gelişimi için de kalsiyum alımı gerekli olduğundan anne adayının normalde olduğundan daha fazla… Yazının devamı için –> Hamilelikte Kalsiyum Takviyesinin Önemi […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here