Hamilelikte seks yapmak anne ve baba adaylarının birçoğu için endişe yaratır. Bebeğe zarar geleceğini düşünmek, psikolojik olarak rahatsız hissetmek bu evrede çiftlerin birbirlerinden ‘uzak’ durmasına neden olur. Ancak genel olarak durum böyleyken, uzmanlar hamilelikte seks yapmanın bebeğe ya da anneye herhangi bir zararı olmayacağını belirtmektedir. Riskli hamilelikler dışında kalan sağlıklı gebeliklerde hamileliğin her dönemine cinsellik dahil olabilir.

Kadının vücudunda yaşanan değişim ve çoğu zaman babaların eşlerine ‘anne’ gözüyle bakmaya başlaması nedeniyle seks hayatı hamilelik döneminde sonlanır. Fakat bu durum faydadan çok zarara neden olur. Kadınların büyük bir kısmı değişen vücutları nedeniyle seks hayatlarının bittiğini düşünerek psikolojik çöküntü yaşar ve bu da hamilelik sonrasında depresyona kadar gidebilir.

Eşler arasındaki duygusal bağın korunması ve babanın da hamileliğin her evresine dahil edilebilmesi için, yapmamak ortak karar olmadığı veya doktor şart koşmadığı takdir de, seks yapmaya devam edilebilir. Elbette, seks yapmak zararlı olmasa da ideal pozisyonların bilinmesi yararlı olacaktır.

Hamilelikte ideal seks pozisyonları

Hamilelik boyunca çiftlerin seks yapmaya devam etmesi sorun olmasa da tercih edilecek pozisyonlar değişkenlik gösterebilir. Bu evrede anne adayının sırtüstü ya da yan yattığı pozisyonlar tercih edilebilir. Hatta kadının bel kısmına koyulacak destek yastıkları bel boşluğunun doldurulmasını ve bel ağrılarının yaşanmamasını sağlayabilir.

11 YORUMLAR

  1. Ben 5.aydan sonra riske girmek istemediğim için mecburen uzak duruyorum. Çocuğun sağlığı daha önemli. Arada ufak kaçamaklar oluyor ama normal şartlara göre değil tabi. Hayırlısıyla doğsa da bizde rahata kavuşsak.

  2. Hamilelikte İdeal Seks Pozisyonları Hamilelik Antalya merkezden ben Ilgi Kivanc. Selamlar web sitesi cidden mükemmel, teşekkürler 11-07-2017 02:35:38 harika ötesi.

  3. Batman merkezden ben Isıl Topal. Selamın aleyküm paylaşımın inanki çok güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 02-02-2018 05:57:38

  4. Yalova merkezden ben Duygu Ocak. merhaba arkadaşlar bu web sitesi inanki çok hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 19-12-2018 12:34:20

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here