Gebelik süresi boyunca anne adaylarının hormonları hızlı bir şekilde değişmeye başlamaktadır. Bu durum da beraberinde vücutta gözle görülür değişimlerin yaşanmasını getirir. Özellikle kadınların hassas bölgelerinde normalde olduğundan daha fazla bir hassasiyetin başladığı görülür. Bu aşamada anne adaylarının bilmesi gereken en önemli nokta, yaşanan değişimlerin gebeliğin bir getirisi olduğu ve normal olduğudur. Elbette doktoru yaşanan değişim hakkında bilgilendirerek, doktorun tavsiyelerine uyulması gerekmektedir.

Gebelik boyunca en hassas olan bölge göğüslerdir. Göğüsler gebelik sonrası emzirme sürecine hazırlandığı için hamileliğin başından itibaren değişime uğrarlar. Göğüslerde meydana gelen bu değişimler olağan bir hamilelik etkisi olduğu için endişelenmemek, ancak konu hakkında bilgilenmek gerekir.

İşte anne adaylarının en çok yaşadığı göğüs problemleri;

Aşırı Duyarlılık

Göğüsler özellikle göğüs uçları normalde olduğundan çok daha fazla duyarlı hale gelir. Öyle ki kullandığınız pamuklu iç çamaşırının dahi temas etmesi acı verebilir.

Kaşıntı ve Çatlaklar

Tıpkı karın bölgesinde olduğu gibi hızla büyüyen göğüslerde de çatlaklar oluşabilmektedir. Bunun için özel olarak kullanılacak yağlar ve kremler çatlak oluşumunu önlemede yardımcı olabilir.

Meme Ucunun Belirginleşmesi

Meme ucunun etrafının rengi koyulaşarak, pütürler oluşabilir. Aynı zamanda damarlarınız çok daha görünür bir hale gelebilir.

Akıntı

Akıntı, genellikle hamileliğin son 4-8 haftasında görülmeye başlar. Her anne adayından olacak diye bir kesinliği olmasa da göğüslerde süt üretiminin başlaması nedeniyle bazı anne adaylarında akıntı meydana gelebilir.

13 YORUMLAR

  1. Hamilelikte Göğüslerde Yaşanan Değişiklikler Hamilelik Bilecik merkezden ben Ruya Dalkilic. Selam herkese web siten cidden iyi, sosyal medyada paylaştım 14-03-2017 15:11:29 harika ötesi.

  2. Hamilelikte Göğüslerde Yaşanan Değişiklikler Hamilelik Denizli merkezden ben Aytuna Dal. selam arkadaşlar sayfa inan ki hayran bıraktı, facebookta paylaştım 17-06-2017 06:09:06 harika ötesi.

  3. Hamilelikte Göğüslerde Yaşanan Değişiklikler Hamilelik Hatay merkezden ben Duygu Ocak. Merhaba bu web sitesi valla iyi, teraziye tıkladım 08-01-2020 08:10:21 harika ötesi.

  4. Ağrı merkezden ben Bahar Yalman. Selam bu web sitesi vallaha billaha güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 08-03-2020 10:50:46

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here