Bundan çok değil, yalnızca birkaç sene önce, anne adayları yakınları ve hatta doktorları tarafından egzersizi azaltmaları, hatta doğuma kadar tamamen bırakmaları konusunda uyarılıyorlardı. Hamilelikte egzersiz konusunda yapılan güncel bilimsel çalışmalar ise bu uyarıların ne kadar yersiz ve hatta zararlı olduğunu kanıtladı. Son araştırmalara göre hamileyken egzersiz yapmak, elbette doğru ve ölçülü egzersizler söz konusu olduğunda, anneye ya da bebeğe zarar vermek bir yana dursun, pek çok fiziksel ve zihinsel faydayı beraberinde getiriyor. Gebelik sürecinde fiziksel yönden aktif olmak kolay bir hamilelik geçirmenize katkı sağlarken doğum anında daha az ağrı çekmenize, hatta doğumun daha kısa ve kolay geçmesine bile yardımcı olabiliyor. Ancak elbette gebelikte egzersiz yaparken kendinizi fazla yormamak ve spordan maksimum faydayı almak için dikkat etmeniz gereken kimi noktalar mevcut. İşte bunlardan en önemlileri;

  1. Önce doktorunuza danışın.

Konu her ne olursa olsun hamileyken günlük rutininizde, beslenme düzeninizde ya da egzersizlerinizde herhangi bir değişikliğe gitmeden önce mutlaka doktorunuzla görüşün. Doktorunuz sizin gebeliğinize özel koşulları da göz önünde bulundurarak size uygun olan ve olmayan hareketler, en iyi egzersiz saatleri, egzersizi hangi noktada bırakmanız gerektiği, ne tür egzersizlerin size iyi geleceği gibi konularda bilgilendirecektir.

  1. Yeterli beslenin.

En hafif egzersiz bile belli bir miktar kalori yakar. Bu nedenle hamilelikte spor yaparken harcadığınız kalorileri sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni çerçevesinde telafi ettiğinizden, kendinizi ve bebeğinizi herhangi bir besin ya da enerji kaynağından mahrum etmediğinizden emin olmalısınız.

  1. Ekstrem sporlardan kaçının.

Hamilelikte egzersiz yapmak her ne kadar anne ve bebek için faydalı olsa da futbol ve basketbol gibi insanların birbirlerine çok yakın oldukları sporlar ya at at binme, ağır jimnastik, bisiklete binme gibi aktiviteler fiziksel açıdan riskli olabilir. Bisiklete binmek hamileliğin erken dönemlerinde fazla sakıncalı görünmese de eğer bu spordan vazgeçemiyorsanız ilk üç aylık dönemden sonra evinizde kurulu bir egzersiz bisikletine yönelmeniz daha uygun olacaktır. Bunun yanı sıra tenis gibi raketle oynanan sporlardan, özellikle de hamile değilken bu sporlarla hiç ilgilenmediyseniz, uzak durmanız gerekir. Bu tarz sporların gerektirdiği hızlı hareketler dengenizi bozarak düşmenize neden olabilir. Son olarak bebekler rahim içinde dahi basınç değişikliklerine duyarlı olduklarından tüm hamilelerin tüplü dalıştan uzak durmaları pek çok uzmanca tavsiye edilir.

  1. Spor kıyafetlerinizi dikkatli seçin.

Hamilelikte egzersiz yaparken giyilen kıyafetler her zaman esnek ve hava alan kumaştan üretilmiş, bedeni fazla sarmayan ve vücuda yapışmayan parçalardan seçilmelidir. Spor sırasında destekleyici bir hamile sütyeni ve spora uygun, ayağınızı kesinlikle sıkmayan ayakkabılar giymek de sağlığınız ve rahatınız açısından son derece önemlidir.

  1. Isınmayı asla atlamayın.

Egzersiz öncesi yapılan ısınma hareketleri kalp ritmini yavaşça yükseltirken kasları ve vücudun genelini yapılacak egzersiz hareketlerine etkili biçimde hazırlar. Ne yazık ki pratikte pek çok kişi bu hareketlere zaman ayırmadan hemen egzersizin kendisine başlamayı yeğler. Hamileyken ısınma hareketlerini atlamak vücudunuzun egzersize yeterince hazırlanamamasına, kaslarınızın fazlaca gerilmesine, kalp ritminizin birden fazlaca yükselmesine ve egzersizden sonra kas ağrısı çekmenize neden olabilir. Bu olumsuz durumdan kaçınmak için ya esas egzersizinizden önce 3-4 dakika boyunca uygulayacağınız hareketlerin daha basit, yavaş ve kolay varyasyonlarını uygulayın, ya da internette kolaylıkla bulabileceğiniz beş dakikalık kolay ısınma hareketi videolarını takip edin.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here