Hamilelikte vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminlerin tüketilmesi çok önemlidir. Bu vitaminlerin tüketilmemesi veya eksik tüketilmesi anne adayı ve bebek üzerinde olumsuz etkiler doğurabilir. Bu sebeple özellikle doktorun tavsiye ettiği vitaminlerin ideal oranda tüketilmesi gerekir.

Farklı vitaminlerin tüketilmesi gerekir mi?

Vitaminlerin hepsi vücutta farklı farklı yararlar sağlamaktadır. Bu sebeple doktorun birden fazla vitamin tüketmenizi istemesi sizi endişelendirmemelidir. Tüketilen vitaminler, vücudun ihtiyacı olan oranda alındığı sürece herhangi bir zararı olmamakla birlikte yarar sağlayacaktır. C vitamini de tüketilmesi gereken önemli vitaminlerden bir tanesidir. Eksikliği halinde mutlaka takviye olarak alınmalıdır.

Peki, C vitamininin gebelikte ne gibi faydaları bulunmaktadır?

  • C vitamini sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak, gebelikte yaşanan hazımsızlık gibi sorunları önlemektedir. Bunun yanında bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağladığından hasta olma ihtimalini de ciddi oranda düşürmektedir.
  • Gebelikte oldukça önemli olan demir alımı, C vitamininin kullanılması ile daha hızlı bir şekilde vücuda karışmaktadır. Demirin emilmesini hızlandırdığından demir eksikliğinin oluşması halinde C vitamininin de uzman kontrolünde birlikte kullanılması tavsiye edilmektedir.
  • C vitamini aynı zamanda hücrelerin yenilenmesini ve güçlenmesini sağlamaktadır. Böylece anne adayları kendilerini çok daha sağlıklı ve yenilenmiş hissedecektir.

C vitamini bulunan besinler nelerdir?

C vitaminini besinlerden de rahatlıkla almak mümkündür. Domates, ıspanak, mandalina, portakal, brokoli gibi birçok besinin içerisinde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Ancak bu besinlerin tüketilmesine rağmen eksiklik bulunuyorsa doktor kontrolünde vitamin hapı kullanılabilir.

 

 

6 YORUMLAR

  1. Hamilelikte C Vitamininin Faydaları Hamilelik Samsun merkezden ben Erke Ozgur. Selamın aleyküm web sitesi süper ötesi hayran bıraktı, face de paylaştım 07-08-2017 10:55:14 harika ötesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here