Gestasyonel diyabet yani halk arasındaki gebelik diyabeti, şeker hastalığı olmayan bir anne adayında çıkabilen ve doğum sonrası tamamen geçebilen bir diyabet şeklidir. Her hamile bayanın başına gelebileceği gibi özellikle 35 yaş üstü bir anne adayı ise ve kiloluysa, ailesinde de diyabet hastalığı varsa gebelik diyabeti geçirme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca önceki hamileliklerinde 4 kilo üstü bir bebek sahibi olmuşsa ya da hamileliği sırasında fazla kilo almışsa risk fazlalaşır. Tüm bunların yanında hamile bayanın tansiyon hastalığı varsa ve polikistik yumurtalık hastalığı tanısı konmuşsa gebelik diyabeti çıkma oranı artmaktadır.

Gebelik Diyabeti Nasıl Öğrenilir?

Gebelik diyabeti yaklaşık olarak hamile bayanların % 2 ila 4’ünde görülebilir. Hiçbir belirti olmasa bile hamileliğin 24-28 haftaları arası mutlaka şeker hastalığı tarama testi yapılmalıdır. Hamileliğinde gebelik diyabeti geçirmiş olan bir anne adayı daha sonraki hamileliklerinde bu olayı yaşama riski daha yüksektir.

Gebelik diyabeti tanısı konmuş bir anne adayına öncelikle diyet ve günlük egzersizler verilir. Eğer bu şekilde şeker kontrolü yapılamazsa o zaman insülin tedavisine başlanır.

Doğum Sonrası Düzenli Spor Şart

Gebelik diyabeti geçiren hamile bir bayan çoğunlukla doğumla birlikte bu sorundan kurtulur fakat az da olsa ilerleyen yıllarda kalıcı tip 2 diyabet gelişme riski de oldukça yüksektir. Bu sebeple, gebeliğinde diyabet sorunu yaşayan bir anne doğum sonrasında gebelik diyabetinde düzelme olsa dahi ileriki yılları koruma altına almak için düzenli spor yapmalı ve hamilelik öncesi ideal kilosuna dönmesi gereklidir.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here