Anne adayının hamilelik sürecinde zengin ve dengeli bir beslenme programı izlemesi hem hamileliğin rahat geçmesi, hem de dünyaya gelecek bebeğin sağlıklı olması açısından çok önemlidir. Ancak gebe hanımların neler yemeleri ve hangi gıdalardan uzak durmaları gerektiği üzerine pek çok kaynak bulmak mümkünken hamilelikte beslenme konusunda içeceklerin yeri ve önemi çoğunlukla göz ardı edilir. Pek çok anne adayında, özellikle de orta ya da ağır şiddette sabah bulantısı sıkıntısı yaşayanlarda dehidrasyon (vücudun susuz kalması) durumuna sıklıkla rastlandığından hamile hanımların gün içinde bol bol su ve diğer sağlıklı içeceklerden tüketmeleri gerekir. Yazımızda hamileyken tüketilebilecek içecekler arasından en sağlıklı birkaçına (su hariç, çünkü gün içinde aşağıda belirttiğimiz içeceklerden ne kadar tüketirseniz tüketin sağlıklı bir gebelik için ayrıca en az 2 litre su içmeniz şarttır) değinecek ve bunların anne ve bebeğe katkılarından bahsedeceğiz.

  1. Süt: Sade, gerekiyorsa biraz bal ya da tarçınla tatlandırılmış bir bardak süt içerdiği yüksek orandaki kalsiyum nedeniyle hamileler için oldukça faydalıdır. Eğer hamilelikte uyku sorunları yaşıyorsanız süt hem sizi rahatlatıp gevşeterek uykuya dalmanızı kolaylaştırır, hem de serotonin hormonunuzu yükselterek kendinizi daha mutlu hissetmenize yardımcı olur.
  2. Taze sıkılmış meyve suları: Marketlerden kartonla alınan meyve suları, üzerlerinde “%100 doğal” ibaresi bulunsa bile, yüksek oranda yapay tatlandırıcı içerirler ve raflara ulaşana dek pek çok kimyasal işlemden geçerler. Taze sıkılmış meyve suyu ise içeriğinde yalnızca meyvenin doğal şekerini bulundurur. Evde hazırlanan meyve suları bunun yanı sıra zengin birer vitamin, mineral ve lif deposudur. Meyve suyunuza bir çimdik toz zencefil eklemek bulantı sorunlarıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Ancak hamileyken gereğinden fazla kilo almamak sizin için önemliyse doğal meyve suyunu günde bir bardaktan fazla tüketmemenizi tavsiye ederiz.
  3. Buzlu çay: Eğer hamileliğiniz yaz aylarına denk geldiyse ev yapımı bir bardak buzlu çay imdadınıza yetişebilir. Ancak buzlu çay kafein içeren bir içecek olduğundan tükettiğiniz miktarı göz önünde bulundurmalı ve günlük kafein sınırınızı (hamileler için önerilen genelde 200 mg – çay, kahve ve her türlü kafeinli içecekten alınan miktar dahil) aşmamaya dikkat etmelisiniz.
  4. Taze sebze suları: Öğün içinde sebze tüketmekten hoşlanmıyor ya da sebzelerin faydalarını içeriğinde bulunduran bir içecek alternatifi mi arıyorsunuz? Birkaç parça taze sebzeyi (salatalık, havuç vb.) biraz su ve birkaç buz küpüyle birlikte mutfak robotundan geçirerek son derece besleyici ve güvenli sebze suları elde edebilirsiniz. Özellikle havuç suyu hamilelere faydalı içecekler arasında barındırdığı zengin A ve E vitaminleri, cildi koruyucu ve saç dökülmesini engelleyici özellikleriyle başı çeker.
  5. Pancar suyu: Ekşi tatlardan hoşlananlara müjde, zengin bir demir ve enerji kaynağı olan pancar suyu da gebelikte tüketilebilecek içecekler arasında yer alıyor! Pancar suyunun içeriğindeki demirin en önemli faydası gebelikte yaşanabilecek kansızlık problemleriyle etkili biçimde savaşması ve gün içinde ihtiyaç duyulan anlarda kişiye müthiş bir enerji desteği sağlaması. Yine pancarda bulunan yüksek miktardaki lif ise sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını ve vücudun kendini toksinlerden arındırmasını destekliyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here