Stres, değişen hormon yapısı ve fiziksel zorluklar nedeniyle zaman zaman hamilelikte uyku sorunları yaşanması normal bir durumdur. Hamileliğiniz ilerledikçe rahat bir uyku pozisyonu bulmakta güçlük çekmeye başlayabilir ya da tuvalete gitme ihtiyacınızın artması nedeniyle geceleri sıklıkla uyanmaya başlayabilirsiniz. Bu tarz durumlar pek çok gebe hanım tarafından deneyimlenir ve genellikle anne ya da çocuk için herhangi bir sağlık riski oluşturmazlar. Yazımızda yer vereceğimiz basit ama etkili yöntemleri uygulayarak gebelikte uyku kalitenizi arttırabilirsiniz.

 1. Bol bol su için. Rahat bir uyku uyumak için gün içinde bol bol su için, ancak yatağa girmenize birkaç saat kala sıvı alımınızı azaltın, hatta gün içinde yeterli sıvıyı aldıysanız tamamen bırakın.
 2. Hareketli olun. Düzenli egzersiz hem sizin, hem de bebeğinizin sağlığı açısından son derece önemlidir. Gün içinde yapılan kısa ama düzenli egzersizler geceleri özellikle bacaklarda meydana gelebilen kramp riskini de en aza indirir. Egzersiz sırasında ve sonrasında salgılanan oksijen uykuya dalmanızı güçleştirebileceğinden günlük antrenmanınızı akşam saatlerinde yapmaktan kaçınmalısınız.
 3. Stres ve endişeden uzak durun. Stres kaliteli ve kesintisiz bir uykunun en büyük düşmanıdır. Gebelikte uyku sorunlarının en büyük sebeplerinden biri de strestir. Unutmayın ki problemlerinizi sürekli düşünmek rahatlamanıza yardımcı olmaz, ancak güvendiğiniz insanlarla konuşarak sırtınızdaki yükü hafifletebilirsiniz. Geceleri uykuya dalmanıza engel olan problemlerinizi tavsiyelerinize güvendiğiniz bir aile üyesi ya da arkadaşınızla, sorunlarınızın çözümü için daha ciddi bir yaklaşım gerektiğini düşünüyorsanız doktorunuzun sizi yönlendireceği bir uzmanla paylaşın.
 4. Sabit bir uyku düzeniniz olsun. Akşam saatlerinde sizi rahatlatan, gevşeten ve uykuya hazırlayan bir rutininiz olursa yatağa girdiğinizde sorunsuzca uykuya dalmanız daha kolay olacaktır. Bu rutine kendi zevk, alışkanlık ve tercihlerinize göre bir bardak ılık süt içmeyi, fazla ağır olmayan bir kitaptan birkaç sayfa okumayı ya da ılık bir duş almayı dahil edebilirsiniz.
 5. Doğru uyku pozisyonunu bulun. 20. haftadan sonra hamilelikte uyku için en doğru pozisyon sol tarafınıza doğru dönerek yatmaktır. Bu pozisyon uykudayken gerekli maddelerin kan akışı yoluyla bebeğinize, rahminize ve böbreklerinize en iyi biçimde ulaşmasına olanak tanır.
 6. Mide yanmasına karşı önlem alın. Mide yanmasının önüne geçmek için son yediğiniz yemekten 2 saat sonrasına kadar yatağa girmemeye çalışın. Uykudan önce asitli, baharatlı ve kızarmış yiyecekler tüketmekten kaçının. Eğer mide ekşimesi ya da yanması hissediyorsanız başınızın altına fazladan bir yastık koyarak uyumayı deneyebilirsiniz.
 7. Gün içinde kestirin. Eğer geceleri iyi uyuyamıyorsanız gün içinde 15-20 dakikalık kısa şekerlemeler yaparak yorgunluğunuzu azaltabilirsiniz.
 8. Vücudunuzu destekleyin. Hamileler için özel olarak üretilen vücut desteklerinden ya da normal yastıklardan faydalanarak gebelikte uyku sorunları ile baş edebilirsiniz. Sol tarafınıza dönük olarak uyurken dizlerinizin ve göbeğinizin altına birer yastık yerleştirmek rahatsızlığınızı en aza indirecektir.
 9. Beslenmenize dikkat edin. Ciddi biçimde hamilelikte uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız kafein alımını tamamen kesmeniz gerekebilir. Eğer sabah bulantısı sorunlarınız varsa öğün aralarında ya da ihtiyaç duyduğunuzda tuzsuz krakerler tüketmenin yardımı olacaktır. Doktorunuzun tavsiye ettiği beslenme programına sadık kalmak hem bebeğinizin ve sizin sağlığınız açısından çok önemlidir, hem de vücudunuzun yeterli besinleri alarak gece daha rahat biçimde uykuya dalmasına destek olur.
 10. Merak ettiğiniz her konuyu doktorunuza danışın. Size normal gelmeyen ve enerjinizi düşüren uyku problemleri konusunda kesinlikle tavsiye üzerine ve doktorunuza danışmadan ilaç ya da bitkisel karışım kullanmayın. Yazımızda bahsettiğimiz yöntemler ya da başka basit çözümler işinize yaramıyorsa uyku problemlerinize çözüm bulmak için mutlaka doktorunuzla görüşün. Unutmayın ki sizin iyi dinlenmiş olmanız bebeğinizin sağlığı ve mutluluğu açısından hayati öneme sahiptir.

5 YORUMLAR

 1. Bilecik merkezden ben Isıl Topal. selam arkadaşlar siteniz süper ötesi çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 28-09-2019 06:37:00

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here