Günümüzde pek çok anne adayı gebeliklerinin son haftalarına dek işlerine düzenli olarak gitmeye devam ediyorlar. Uzmanlara göre gebelikle ilgili özel bir durum söz konusu değilse ve anne adayı kendisine evde olduğu kadar dikkat edebilecekse hamileyken çalışmak annenin ya da bebeğin sağlığı açısından herhangi bir risk teşkil etmiyor. Ancak işiniz uzun süre ayakta durmanızı gerektirmiyorsa ya da kaldırmanız gereken en ağır şey bir telefonun ahizesiyse bile gebelikte iş yerinde rahat etmek için her zamankinden daha dikkatli olmanız gerekebilir. İşte iş ortamınızın sizi ya da bebeğinizi olumsuz yönde etkilememesi için dikkat etmeniz gereken noktalar;

  1. İhtiyaç duyduğunuzda mutlaka mola verin: Eğer bir nedenden dolayı iş yerinde uzun süre ayakta kaldıysanız işinizi bitirdiğinizde mutlaka oturup ayaklarınızı yüksek bir yere uzatın ve bir süre dinlenin. Dinlenmeye değil bacaklarınızı biraz açmaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız ofisinizde ya da katlar arasında kısa bir yürüyüş de yapabilirsiniz. Bu eylemlerin ikisi de ayak ve bacaklarınızda toplanan kanın vücudunuzda tekrar kolayca dolaşmasını sağlar ve oluşabilecek morarma ve ağrıların önüne geçer.
  2. Hareket halinde olun: Eğer masa başı bir işte çalışıyorsanız en az 2 saatte bir masanızdan kalkın ve bir süre yürüyün. Bu şekilde ayak bileklerinize binen yükü azaltmış ve şişmelerini engellemiş olursunuz. Hazır ayağa kalkmışken birkaç esneme egzersizi yapmak sırt bölgenizi de artan baskının etkilerinden koruyacaktır.
  3. Rahat giyinin: Gebeyken çalışmak zaten yeterince zordur ve kimse, hiçbir durumda sizden size rahatsızlık veren şeyler giymenizi isteyemez, ancak yine de hamilelik kıyafetlerinizi çalıştığınız firmanın genel havasına uydurmaya çalışmanızı ve varsa kıyafet kodunun fazlaca dışına çıkmamanızı tavsiye ederiz. İşten sonra çeşitli ağrı ve şişmeler ya da belirginleşen varislerle karşı karşıya kalamamak için özellikle rahat ayakkabılar ve esnek kıyafetler giymeye dikkat etmelisiniz.
  4. Bol su için: Masanızda koca bir bardak su bulundurun ve bunu sürekli tazeleyin. Hamileyken çalışma sırasında günlük su ihtiyacınızı unutmanız hem sizin, hem de bebeğinizin sağlığı açısından riskli olabilir.
  5. Öğün atlamayın: Sabah bulantılarını azaltmak ve kan şekerinizin düşmesini önlemek için ana ve ara öğünlerinizi doktorunuzun tavsiye ettiği biçimde, atlamadan tüketin. Öğlen yemeğini şirket yemekhanesinde ya da dışarıda yemek zorundaysanız mümkün olduğunca sağlıklı tercihler yapmaya çalışın. Kabızlık riskini en aza indirmek için beslenmenizde lifli gıdalara bol miktarda yer verin.
  6. Kasların zorlanmasından kaynaklanan incinmelere karşı tetikte olun: Vücudun su tutması bileklerde bulunan karpal tünel içindeki baskıyı arttırıp kolların orta kısmında bulunan sinirleri zedeleyebileceğinden pek çok anne adayı karpal tünel sendromu denilen bir rahatsızlığa yakalanma riski taşır. Gerekli önlemler alındığında ve doktor tavsiyeleri izlendiğinde hamileyken çalışmak bu konuda fazladan bir risk yaratmasa da birbirini tekrarlayan hareketleri uzun süre yapmaktan kaçınmanızı ve kollarınızla bileklerinizi destekleyebilecek ergonomik ofis gereçleri edinmenizi öneririz.

Önemli Not: Yazımızda yer alan bilgiler bilgi verme amaçlı olup kesinlikle doktor tavsiyesinin yerini tutmamaktadır.  

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here