Hamilelikte uyku sorunları gebeliğin bir noktasında hemen hemen her anne adayının karşısına çıkarlar. Gebeliğin getirdiği ve gün içinde deneyimlenen bulantı, sürekli tuvalete çıkma ihtiyacı, mide ekşimesi/yanması gibi durumlar kendilerini geceleri de göstererek uyku kalitenizin düşmesine neden olabilirler. Yazımızda gebeliğin ilk 3 ayında anne adaylarının uyku düzenlerinde gerçekleşmesi muhtemel değişimlerden bahsedeceğiz.

Gün içinde kestirme ihtiyacı duymaya başlayabilirsiniz.

Hamileliğin özellikle erken dönemlerinde, gece iyi bir uyku çekmiş olsanız dahi, gün içinde kendinizi aşırı yorgun ve uykulu hissedebilirsiniz. Bu durumun ana sebebi progesteron hormonu seviyenizin yükselmesidir. Progesteron kadınlarda doğurganlığı destekleyen bir hormon türüdür ve kişiyi halsiz hissettirme etkisine sahiptir. Yine aynı hormonun yükselmesi evde ya da işyerinde her gün yaptığınız normal aktivitelerin size çok daha yorucu gelmesine neden olabilir. Gün içinde sizi uyuşturan ve yorgun hissettiren progesteron ilginç biçimde geceleri sizi uyandırarak deliksiz bir uyku uyumanızı engelleyebilir. Bu durumda yapabileceğiniz tek şey elinizden geldiğince dinlenmek ve her fırsat bulduğunuzda biraz kestirmektir.

Yatakta rahat etmekte zorlanabilirsiniz.

Özellikle normalde sırt ya da yüzüstü pozisyonda uyumaya alışıksanız hamileliğin ilk 3 ayında yeni yeni hassaslaşmaya başlayan göğüsleriniz yatağa girdiğinizde rahat bir uyku pozisyonu bulmanızı zorlaştırabilirler. Bu dönem karnınız iyice büyümeden kendinizi yana dönük olarak uyumaya alıştırmanız için iyi bir fırsattır. Bu pozisyon kan dolaşımını, gerekli maddelerin rahme ve bebeğe aktarılmasını ve gereksiz sıvıların uyku sırasında vücuttan atılmasını destekler.

Sürekli tuvalete kalkmanız gerekebilir.

Genişleyen rahminizin idrar torbanızın üzerine baskı yapması sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duymanıza, hatta bu ihtiyaçla uykunuzdan uyanmanıza neden olabilir. Eğer bu durumdan büyük bir rahatsızlık duyuyorsanız gün içinde bol bol sıvı tüketip yatmadan 2 saat önce tüm sıvıların alımını kesmeyi deneyebilirsiniz.

Yalnız değilsiniz.

Eğer geceleri uyumakta zorlanıyor, gün içinde de kendinizi halsiz hissediyorsanız emin olun yalnız değilsiniz. Yapılan araştırmalara göre anne adaylarının yarıdan fazlası hamilelikte uyku problemleri yaşıyorlar ve gün içinde en az bir kere kestirme ihtiyacı duyuyorlar. Hem bebeğinizin sağlığı, hem de kendi sağlık ve zindeliğiniz için aniden bastıran uyku isteğine direnmeyin ve elinize geçen her fırsatta 5 dakikalığına da olsa vücudunuzu ve zihninizi dinlendirin. Unutmayın ki yaşadığınız tüm sorunlar son derece normaller ve gebeliğinizin olması gerektiği gibi ilerlediğine işaret ediyorlar.

7 YORUMLAR

  1. Gebeliğin İlk 3 Ayında Yaşanan Uyku Değişimleri Hamilelik Mardin merkezden ben Aytutkun Ekinci. Selamlar sayfanız vallaha iyi, saolun 28-04-2017 18:25:54 harika ötesi.

  2. Gebeliğin İlk 3 Ayında Yaşanan Uyku Değişimleri Hamilelik Aksaray merkezden ben Pervin Baybasin. Selam sayfanız vallaha billaha iyi, face de paylaştım 11-09-2020 06:11:40 harika ötesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here