Gebeliğinizin ilk 3 aylık dönemini atlattınız ve muhtemelen artık daha rahat ve kesintisiz uyuyorsunuz, ancak uyku kaliteniz yine de gebelikten önceki kadar yüksek değil. Geride bıraktığınız aylarda hızla yükselen ve sizi geceleri uyutmayan, gündüzleri ise gözlerinizin kapanmasına neden olan progesteron hormonunuz artık daha yavaş yükseliyor. Uykunuzun daha düzenli ve dinlendirici hale gelmesinin yanı sıra muhtemelen sabah bulantıları da artık sizi rahatsız etmiyorlar.

Bu dönemde uykunuzu düzenli tutmaya çalışın.

İkinci 3 aylık dönem gebelikte uyku açısından en rahat dönemdir. Bu sebeple bu dönemde uyku saatlerinizi ve sürenizi düzenli tutmak önceki aylarda çektiğiniz uyku eksikliğini telafi edebilir ve sizi son 3 aylık dönemde uyku düzeninizde meydana gelecek değişikliklere hazırlayabilir. Eğer hala yapmadıysanız yana dönük uyumaya başlayın ve yatmadan önce ılık bir duş almak, bir bardak süt içmek ya da yarım saat kitap okumak gibi rahatlatıcı alışkanlıklar edinin.

Egzersizin yardımı dokunabilir.

Artık daha iyi uyuduğunuza ve daha dinç hissettiğinize göre düzenli olarak egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Spor hem fiziksel, hem de zihinsel sağlığı destekler ve geceleri uykuya daha rahat dalmanıza yardımcı olur. Yatağa girmenize kısa süre kala egzersiz yapmak uyumanızı zorlaştırabileceğinden günlük spor aktivitelerinizi sabah ya da öğlen saatlerinde gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

Bu döneme özgü uyku sorunları.

Gebelikte uyku problemleri her dönemde farklılık gösterir. İkinci 3 aylık dönemde karşı karşıya kalabileceğiniz sorunlar arasında horlama ve nefes tıkanması, uyku apnesi, kramplar, huzursuz bacak sendromu ve aşırı gerçekçi, canlı rüyalar yer alır. Eğer bu sorunlardan herhangi birini yaşıyorsanız konuyu doktorunuza danışmaktan çekinmeyin. Böylece hamilelikte uyku zorluklarıyla baş etme yöntemleri hakkında bilgi alabilir ya da doktorunuzdan sizi muhtemel çözümler için uyku konusunda uzmanlaşmış birine yönlendirmesini isteyebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here