Hamileliğin 24. haftası itibariyle erken doğum riski ortaya çıkabilmektedir. Bu süreçte anne adayının bilinçli olması ve erken doğum belirtilerini iyi gözlemlemesi gerekir. Doğru müdahale yapılarak erken doğum önlenebilir ya da sağlıkla gerçekleştirilebilmesi için en iyi uygulamalar yapılabilir. Ancak tüm bunların yapılabilmesinin tek yolu anne adayının erken doğum sinyallerini doğru yorumlamasıdır.

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

  • Hamileliğin son aylarında, normalden çok daha fazla akıntı görülmeye başlar. Bu akıntılar doğumun da yaklaştığının habercisidir. Bu şekilde akıntıların 6. ay itibariyle normalde olduğundan daha fazla olmaya başlaması erken doğum belirtisi olarak kabul edilmektedir.
  • Akıntının yoğunluğunda ciddi bir artış varsa hatta akıntılar pembe kanamalarla birlikte oluyorsa erken doğum belirtisi söz konusu olabilir. Vakit kaybetmeden doktora başvurmakta yarar vardır.
  • Bebeğin gelişmesiyle birlikte ağrı ve sancılar da meydana gelebilmektedir. Ancak bu sancıların aralığının iyi gözlemlenmesi ve ağrıların şiddetinin dayanılmaz hale gelmeye başlaması halinde doktora gidilmelidir.
  • Bebeğin baskısı son haftalarda anne tarafından şiddet ve sancı ile hissedilir. Fakat bu sancılar 6-7. ayda görülmeye başlandığında ve kasık bölgesinde bebeğin baskısı hissedilmeye başladığında erken doğum riski göz önüne alınmalıdır.
  • Doğum sancıları, normal sancı ve ağrılardan farklı olarak bel bölgesinde de şiddetle hissedilir. Anne adayı kasık kısmında hissettiği baskının yanı sıra bel bölgesinde de dayanamayacağını düşündüren ağrılar hissediyorsa hemen uzmana başvurulmalıdır.

 

 

10 YORUMLAR

  1. […] Hamileliğin 24. haftası itibariyle erken doğum riski ortaya çıkabilmektedir. Bu süreçte anne adayının bilinçli olması ve erken doğum belirtilerini iyi gözlemlemesi gerekir. Doğru müdahale yapılarak erken doğum önlenebilir ya da sağlıkla gerçekleştirilebilmesi için en iyi uygulamalar yapılabilir. … Yazının devamı için –> Erken Doğum Belirtileri […]

  2. Erken Doğum Belirtileri Hamilelik Hakkari merkezden ben Yasmin Yener. Slm bu web sitesi valla hoşuma gitti, facebookta paylaştım 17-01-2017 23:32:14 harika ötesi.

  3. Bilecik merkezden ben Yasmin Yener. Merhaba herkese siteniz inanılmaz ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum 03-07-2020 11:45:48

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here