Doğumun hemen ardından anneler için oldukça yorucu bir dönem başlamaktadır. Bebeğin bakımı, doğum sonrası iyileşme süreci bu aşamada yeni anneleri fazlasıyla yıpratmaktadır. Üstelik, iyileşmelerinin hızlı olabilmesi için dinlenmeleri gereken bu dönemde bebekle ilgilenebilmek için çoğu zaman kendilerine vakit ayırmak imkansız hale gelir. İşte bu imkansızlığı ortadan kaldırmak ve lohusalık dönemini yıpranmadan atlatabilmek için annenin de dinlenmesi gerekmektedir.

Doğum sonrasında anneler için dinlenme yöntemleri

Daima Uyumak İçin Hazır Olun

İlk zamanlar bebeğiniz uzun saatler uyuyacaktır. Ancak bu kesintisiz bir uyku olmayacağından sık sıkta uyanacaktır. Ve her uyandığında siz de bebeğinizle ilgilenmek, beslenmesini ve temizliğini yapmak için hazır olmalısınız. Aynı zamanda da dinlenebilmek için uyumanız gerektiğinden bebeğinizin uyuduğu zaman dilimlerini siz de uyuyarak geçirmelisiniz.

Destek Alın

Eşinizin bu süreçte size destek olmasına izin verin. Eşinizin olmadığı zamanlarda yakın çevrenizden destek alarak, bebeğinizin bakımını tamamen üstlenmekten kaçının.

Rahatlayın

Bebeğinizi uyutmaya hazırlandığınız zaman aynı anda kendinizde uyumaya hazırlanın. Bitki çayları, dinlendirici müzikler ve biraz loş ışık bebeğinizle birlikte rahatça uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

Beslenmenize Dikkat Edin

Bu süreçte hafif bir beslenme programına girmek ve bol bol sıvı tüketmek daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır. Bu sayede de daha fazla dinlenmiş hissetmeye başlayacaksınız.

Temiz Hava Alın

Doğum sonrası bebeğinizle birlikte eve kapanmak yerine, her gün mutlaka temiz hava almak için dışarı çıkın. Hem bebeğinizin hem de sizin rahatlayabilmeniz için yürüyüşlerin büyük faydası olacaktır.

10 YORUMLAR

  1. Yeni Anneler İçin Doğum Sonrası Dinlenme Yöntemleri Hamilelik ve Doğum Sonrası Hatay merkezden ben Aytutkun Ekinci. Merhabalar sayfanız vallaha billaha hayran edici, teraziye tıkladım 08-01-2017 17:42:40 harika ötesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here