Süt izni, doğum sonrasında, hamilelik izni dışında kalan sürede kullanılmak için verilen bir izindir. Yasal olarak annelere doğum öncesinde ve doğum sonrasında belirlenen süre kadar izin verilmek zorundadır. Doğum sonrasında verilen yasal izin süresinin tamamlanması ile de annelerin süt izni kullanma hakkı oluşmaktadır. Süt izni, gün içerisinde verilmekte ve süresi değişkenlik gösterebilmektedir.

Süt izni ne zaman kullanılabilir?

Yasal olarak kadınlara doğum öncesinde ve doğum sonrasında 8’er hafta izin verilmektedir. Toplamda 16 hafta süren bu iznin tamamlanması ile birlikte süt izni kullanılmaya başlanabilir. Süt izni, bebek 1 yaşına gelene kadar annelerin kullanabileceği ve günlük 1,5 saat olarak tanımlanmış bir izindir. Bu iznin süresi memurlarda ilk 6 ay iki katı olarak belirlenmiştir. Buna göre işçi anneler günde 1,5 saat süt izni kullanabilirken, memur anneler ilk 6 ay günde 3 saat süt izni kullanabilmektedir.

Süt izni mesai saatinden ayrı mı hesaplanır?

Gün içerisinde kullanılan süt izni mesai saatinin içerisinde kabul edilir. Bu nedenle kadının o süre içerisinde herhangi bir zarara uğraması halinde şirket sorumlu olacaktır. Bunun yanında izin saatleri, mesai saati olarak kabul edildiği için kişilerin toplam izinlerinden de düşülmeyecektir.

Süt izni nasıl alınır?

Kadınların süt izni kullanabilmesi için bunu dilekçe yazarak, amirlerine bildirmesi gerekir. Dilekçeye olumlu yanıt gelmesi ile süt izni kullanılmaya başlanabilir. Ancak işveren süt izni kullanılmasına izin vermediği takdirde kadın, tüm hakları saklı kalacak şekilde işten ayrılma şansına sahiptir. Çünkü süt izni, yasal olarak düzenlenmiş bir haktır.

 

 

 

20 YORUMLAR

  1. […] Süt izni, doğum sonrasında, hamilelik izni dışında kalan sürede kullanılmak için verilen bir izindir. Yasal olarak annelere doğum öncesinde ve doğum sonrasında belirlenen süre kadar izin verilmek zorundadır. Doğum sonrasında verilen yasal izin süresinin tamamlanması ile de annelerin süt izni… Yazının devamı için –> Süt İzni Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz […]

  2. Süt İzni Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz Hamilelik ve Doğum Sonrası Bursa merkezden ben Ergul Cubukcu. Merhaba sayfan inan ki çok güzel, tebrikler 12-12-2017 16:06:03 harika ötesi.

  3. Süt İzni Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz Hamilelik ve Doğum Sonrası Balıkesir merkezden ben Berna Yerlikaya. Selam siten inanılmaz dikkat çekici, linkedinde paylaştım 16-01-2018 07:50:49 harika ötesi.

  4. Süt İzni Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz Hamilelik ve Doğum Sonrası Yozgat merkezden ben Yasmin Yener. Mrb paylaşım inanki dikkat çekici, saolun 11-04-2018 02:34:53 harika ötesi.

  5. Süt İzni Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz Hamilelik ve Doğum Sonrası Ordu merkezden ben Yasmin Yener. Merhabalar siteniz yeminle dikkat çekici, teşekkürler 04-10-2020 01:57:38 harika ötesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here