Hamileliğin son haftası anne adayı için bitmek bilmeyen bir hazırlık sürecine dönüşür. Bebek doğmadan önce yapılması gereken her şeyin tamamlanması için yalnızca 1 hafta kalmıştır. Sezaryen doğum yapan annelerde tarihin belli olmasından dolayı biraz daha rahatlık görülebilir. Ancak normal doğum yapacaklar için doğumun belli bir zamanı olmadığından 40. haftanın gelişiyle birlikte tüm hazırlıkların tamamlanmış olması gerekir.

Peki anne adayı böylesine doğum odaklı hazırlıklarına devam ederken bebek ne yapıyor olabilir? 40. haftada siz tamamen onun gelişine hazırlanırken bebeğinizde içeride…

  • Sizi dinliyor olacak! Çünkü bebeğiniz artık bu süreçte tamamen gelişip, doğum için hazır olduğundan sizin de sesinizi ayırt edebilme kabiliyetine sahip. Ve sizin sesinizi diğer insanların sesinden ayırarak, söylediklerinizi duyabilecek. Bu nedenle bebeğinizle konuşmayı da bu süreçte ihmal etmemeniz yerinde olacaktır.
  • Bebeğiniz bu hafta itibariyle artık tamamen bir hücre görünümünden kurtulmuş durumda. Yani vücudunuzda resmen küçük bir bebek taşıyorsunuz! Ve bu dönemde bebeğiniz vücudunun neredeyse yüzde 70’ini hareket ettirebiliyor.
  • Bebeğinizin son haftanın gelmesiyle beraber duruşu da doğum için hazır hale geldi. İstisnai durumlar dışında bebeklerin tamamının bu süreçte kafa kısımları vajina duvarına dayanmış oluyor. Ve normal doğumun gerçekleşebilmesi için uygun pozisyonda bekliyor.

40. haftanın dolmasıyla birlikte doğumun başlamama ihtimali de bulunmaktadır. Böyle bir durumda anne adayı ve doktorun ortak kararı ile sezaryene yönelinebilir. Ya da doğum doktor tarafından başlatılabilir.

7 YORUMLAR

  1. […] Hamileliğin son haftası anne adayı için bitmek bilmeyen bir hazırlık sürecine dönüşür. Bebek doğmadan önce yapılması gereken her şeyin tamamlanması için yalnızca 1 hafta kalmıştır. Sezaryen doğum yapan annelerde tarihin belli olmasından dolayı biraz daha rahatlık görülebilir. Ancak normal doğum y… Yazının devamı için –> Siz Doğuma Hazırlanırken Bebeğiniz Ne Yapıyor? […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here