Doğum sonrasında iyileşme süreci ve bebeğin bakımı bir araya geldiğinde yeni annelerin büyük bölümü kendilerini fiziksel ve ruhsal olarak kötü hissetmeye başlamaktadır. Hamileliğin ardından düzene girmeye başlayan hormonların da hızlı değişimi ile anneler ‘loğusalık bunalımı’ denilen bir döneme girmiş olmaktadır. Bu süreci sağlıklı şekilde geçirebilmek fazlasıyla önemlidir. Çünkü loğusa bunalımı olması gerekenden uzun sürdüğü takdir de annenin bebekten ve eşinden uzaklaşması gibi ruhsal problemler ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle loğusalığı en rahat şekilde geçirmenin yollarını bilmek büyük bir önem taşır.

Loğusalığı bilinçli şekilde geçiren anneler, doğum sonrasında maksimum 6. hafta içerisinde, kendilerini çok daha iyi ve eskisi gibi hissetmeye başlayacaktır.

Doktor Kontrolleri Aksatılmamalı

İlk ve en önemli madde budur. Doktorun tavsiye ettiği dönemlerde bebekle birlikte annenin de kontrole gitmesi gerekmektedir. Doğum sonrası oluşabilecek muhtemel komplikasyonların önlenmesi için bu madde önemlidir.

Akıntılar Konusunda Bilinçlenmeli

Doğum sonrası uzun bir dönem akıntılar devam etmektedir. Bu aşamada akıntının rengi, kokusu ve iltihap içerip içermediği kadın tarafından kontrol edilmelidir. Hijyene dikkat edilerek devam edildiği takdirde akıntı sorunu ilk 1 ayda neredeyse tamamen bitecektir.

Dikişlere Dikkat

Yeni anneler bebeğin her şeyiyle birebir ilgilenmek ister. Ancak doğumda vajinaya ya da karın bölgesine dikiş atıldıysa, dikkatli olmakta fayda vardır. Hareketlerin mümkün olduğunca zorlamadan uzak olması ve iyileşme süreci tamamlanana kadar kadının dinlenmesi çok önemlidir.

17 YORUMLAR

  1. Loğusalığı Rahat Geçirebilmeniz İçin Tavsiyeler Hamilelik ve Doğum Sonrası Gümüşhane merkezden ben Merve Hikmet. selamun aleyküm web sitesi yeminle hoşuma gitti, saolun 23-08-2019 21:54:20 harika ötesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here