Hemen hemen tüm annelerin kâbusudur kolik sorunu. Bebekliğin ilk ayların ortaya çıkar ve hafif ya da şiddetli olarak oldukça sıkıntılı günler geçirilmesine sebep olur.

Bebekler gelişmemiş sindirim sistemi ile doğdukları için beslendikten sonra karın kısımlarında kramp şekline ağrı duyarlar ve bunu en çok ayaklarını karınlarına çekerek ağlamaları belli eder. Bazen anneler bebeklerinin aç olduğu için ağladıklarını düşünüp o sırada tekrar doyurmak isterler ve bu durumu daha kötü yaparak bebeğin daha fazla ağlamasına sebep olur.

Bebek Kolik mi Tespit Edilmeli

Bebekler doğduktan sonra ilk 3 – 4 ay kolik sorunu yaşanması muhtemeldir. Bebek beslendikten sonra huzursuzlanır, kendini sıkar, yüzü kızarır, bacaklarını karnına doğru çeker ve çığlık şeklinde ağlamaları başlar. Bu belirtiler kolikle eşleşmektedir fakat yine de başka bir rahatsızlığın olup olmadığını öğrenmek için bir doktora kontrol ettirmek gerekir. Semptomların altında yatan başka bir hastalık var mı diye dikkatlice değerlendirilmelidir. Çünkü bebeklerde olabilen fıtık, ya da barsak düğümlenmesi gibi rahatsızlıklarda da bu belirtiler ve şiddetli ağlama görülebilir.

Kolik Sorunu Nasıl Azaltılır

Kolik sorunu yasayan anneler bunu tam olarak geçiremeseler de azaltmak için bazı noktalara dikkat etmeleri gerekir. Örneğin anneler yediklerine dikkat etmelidirler. Gaz yapıcı olan yiyeceklerden uzak durmalı, bazı besinleri listelerinden çıkarmalıdırlar.

Ayrıca kolik sorunu başladığı zaman kucakta ya da araba ile gezdirmek onu rahatlatacaktır. Bebeğe sarılmak ve sakin sakin ninniler söylemekte ona güven verir. Tüm bunların yanında karnına ılık bir havlu koymak, ılık yağlarla karnına masaj yapmak ya da ılık bir banyo yaptırmak kolik sorunu yaşayan bebeğe iyi gelecektir.

7 YORUMLAR

  1. Kolik Nedir? | Bebeklerde Koliğin Nedenleri Hamilelik ve Doğum Sonrası Aydın merkezden ben Ergul Cubukcu. Selam herkese bu web sitesi cidden hoşuma gitti, saolun 22-12-2019 16:19:42 harika ötesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here