Hamileliğinin büyük bir kısmı kış aylarına denk gelen anne adaylarının bu dönemlerde daha fazla dikkatli olması gerekmektedir. Bebeğin ve annenin sağlığı açısından gebelikte mikroplara karşı daha temkinli olunmalıdır. Bu nedenle, mikrop kapma ihtimalinin en yüksek olduğu kış aylarında anne adaylarının bazı hususlara dikkat etmesi gerekir.

Kış aylarında rahat bir gebelik geçirmek için anne adayları neler yapabilir.?

  • En önemli faktör dengeli beslenmeye dikkat edilmesidir. Gün içerisinde ideal oranda ve dengeli bir şekilde vitamin, karbonhidrat, protein, yağ ve mineraller alınmalıdır. Ancak bu sayede dengeli beslenme yapılmış olur.
  • Anne adaylarının bulundukları alan daima havalandırılmalıdır. Uzun süre kapalı kalan alanlarda bulunulması, sağlıksız havanın solunmasına neden olmaktadır. Bu sebeple özellikle kalabalık ortamlarda, temiz hava akışının sağlandığından emin olunmalıdır.
  • Hamilelerin temizlik malzemeleri gibi kimyasal maddelerle yakın temasta bulunması tavsiye edilmemektedir. Ancak bu hassasiyet kış aylarında daha da artar. Çünkü bulunulan ortamlarda kapı ve pencerelerin kapalı olması, kimyasal maddelerin kokusunun daha uzun süre yoğun bir şekilde kalmasına neden olur. Bu sebeple kimyasal ürünlerin kullanılması zorunlu olduğunda anne adaylarının mümkünse o ortamda bulunmaması ya da ortamın havalandırılması gerekir.
  • Gebelik boyunca anne adayının sigara içmemesi de önemli bir husustur. Ancak içmemenin yanında içilen ortamlarda da bulunulmaması gerekir. Bu nedenle evin içerisinde sigara içilmesine izin verilmemesi ve sigara içilen her türlü ortamdan uzak durulması gerekir.

5 YORUMLAR

  1. […] Hamileliğinin büyük bir kısmı kış aylarına denk gelen anne adaylarının bu dönemlerde daha fazla dikkatli olması gerekmektedir. Bebeğin ve annenin sağlığı açısından gebelikte mikroplara karşı daha temkinli olunmalıdır. Bu nedenle, mikrop kapma ihtimalinin en yüksek olduğu kış aylarında anne… Yazının devamı için –> Kış Aylarında Rahat Bir Hamilelik İçin Yapabilecekleriniz… […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here