Hamileliğin son haftalarında kabızlık sorunu ortaya çıkabilmektedir. O nedenle bu süreçte lifli gıdaları tüketmek anne adayı için yararlı olacaktır. Lifli gıdaların sindirimi kolay olduğu için kabızlığı da büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır. Ancak lifli besinleri yavaş yavaş öğünlere eklemek gerekmektedir. Aksi halde sindirimin yavaşlamasına neden olabilir.

Öğünlere yavaş yavaş eklenecek lifli besinler ile hem kabızlık ve sindirim sorunları ortadan kaldırılırken hem de tokluk hissinin uzun süre devam etmesi sağlanabilir. Böylece son dönemlerde yaşanan mide yanması gibi sorunlar da önlenmiş olur.

Lifli besinler tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise bol sıvı alımıdır. Lifli besinlerin sindirimlerinin daha hızlı gerçekleşebilmesi için beraberinde sıvı tüketimini dengede tutmak gerekir. Böylece kısa süre içerisinde sindirim sisteminden kaynaklı problemler ortadan kaldırılır.

Lifli besinler nasıl tüketilmelidir?

Lifli besinleri mümkün olduğunca yapısını bozmadan tüketmek gerekir. Örneğin meyvelerde suyunu sıkmak ya da püre haline getirmek yerine direk tüketmek yararlı olacaktır. Bu sayede lif özelliğinden faydalanılabilir. Portakal, kayısı, elma gibi meyveleri ara öğünlerde direk tüketmek ciddi bir fark yaratacaktır.

Bunun yanında tüketilen gıdalara lif takviyesi yapmak da yararlıdır. Lif yönünden fakir olan besinlerin içerisinde lifli besinleri eklemek, yemeğin sindirim sisteminize olan faydasını arttıracaktır. Örneğin, uygun olan yemeklere baklagil eklemek ya da yemeğin içerisinde olmasa da salata olarak yemeğin yanında tüketmek gerekmektedir.

 

7 YORUMLAR

  1. […] Hamileliğin son haftalarında kabızlık sorunu ortaya çıkabilmektedir. O nedenle bu süreçte lifli gıdaları tüketmek anne adayı için yararlı olacaktır. Lifli gıdaların sindirimi kolay olduğu için kabızlığı da büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır. Ancak lifli besinleri yavaş yavaş öğünlere eklemek gere… Yazının devamı için –> Hamilelikte Lifli Gıdalar Nasıl Tüketilmelidir? […]

  2. Hamilelikte Lifli Gıdalar Nasıl Tüketilmelidir? Hamilelik ve Doğum Sonrası Osmaniye merkezden ben Isıl Topal. Slm siteniz inanılmaz hoşuma gitti, teşekkürler 26-01-2017 12:15:02 harika ötesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here