Anne olmayı sabırsızlıkla bekleyen hamile bayanların 9 ayı her zaman sorunsuz geçmez. Vücutta oluşan bir takım değişiklikler dolayısıyla bazı sorunlar baş göstermeye başlar.

Bunlardan birisi de 3-4 aylık gebeliklerde anne adayını sıkıntıya sokan hazımsızlık sorunlarıdır. Hemen hemen tüm hamile bayanlar bu sıkıntıyı bir dönem çekmektedir. Bu sorun bazen o kadar şiddetli olur ki anne adayında uyku düzensizlikleri başlar.

Hamilelikte Hazımsızlık İle Nasıl Başa Çıkılır?

  1. Öncelikle hamile bayan yediklerine çok dikkat etmelidir. Çünkü portakal, greyfurt ve ananas suyu gibi bazı içecekler, çikolata gibi yiyecekler hazımsızlık sorununa davetiye çıkarır.
  2. Sigara İçilmemelidir. Hamile bir bayana sigara yaratacağı diğer sorunlar gibi hazımsızlık konusunda da başrol oynar. Çünkü mide asitlerini artırarak hazımsızlık sorununu daha da tetikler.
  3. Her öğün sonrasında kısa yürüyüşler yapılmalıdır. Kesinlikle hemen yatılmamalıdır.
  4. Doktorunuza danışarak yemek sonrası hazımsızlığı engelleyecek ya da azaltacak ilaç tavsiyesi alın.
  5. Öğünlerde çok fazla yemek yemekten kaçınılmalıdır. Mide çok fazla dolmazsa hazımsızlık olmayacaktır. Bu yüzden günde 6 öğün az ama sık yiyebilirsiniz.
  6. Yemek sonrasında alınan bir zencefil şekeri anne adaylarının yemekten sonra yiyeceklerin daha iyi sindirilmesine yardımcı olarak hazımsızlık sorununu ortadan kaldırabilir.
  7. Özellikle yemeklerden sonra olabildiğince dik oturulmalıdır. Böylece mide asitleri yukarı doğru çıkamayacaktır. Ayrıca bol su içilmelidir.
  8. Hamile bayanları sıkıntı ve stresten uzak durmaları gerekmektedir. Bu hem kendileri hem bebekleri için gerekli olurken hazımsızlık sorununu da en aza indirir.

9 YORUMLAR

  1. Hamilelikte Hazımsızlık Nasıl Tedavi Edilebilir? Hamilelik ve Doğum Sonrası Sinop merkezden ben Bahar Yalman. Merhabalar paylaşımın yeminle dikkat çekici, şukuladım 25-01-2017 05:54:37 harika ötesi.

  2. Hamilelikte Hazımsızlık Nasıl Tedavi Edilebilir? Hamilelik ve Doğum Sonrası İzmir merkezden ben Nazik Kent. Merhabalar paylaşımınız vallaha billaha güzel, teraziye tıkladım 02-09-2019 06:59:36 harika ötesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here