Hamilelikte annenin ihtiyaçlarının yanında bebeğin de ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğinden bazı hususlara çok daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Bu hususlardan en önemlisi anne adayının tavsiye edilen miktarda sıvı alımına dikkat etmesi gerektiğidir. Burada sıvı alımından kast edilen diğer gıdalar değil, suyun tüketimidir. Diğer gıdalardan alınan sıvının yanında düzenli miktarda su tüketilmesi çok önemlidir.

Vücudun hamilelikte ihtiyacı olan oksijen miktarı artış gösterir. Bunun sonucunda da su ile takviye yapılması gerekir. Peki anne adayı için ideal günlük su tüketim miktarı nedir? Anne adayının gün içerisinde en az 3-3,5 litre su tüketmesi gerekir. Ancak bu yolla vücudun ihtiyacı olan sıvı karşılanmış olur. Bu miktarın aşağısında su tüketilmesi hem bebek hem de anne adayı için hayati risk oluşturacaktır.

Hamilelikte Suyun Ne Gibi Faydaları Vardır?

Hamilelikte su tüketilmesinin en önemli noktası bebeğin ve anne vücudunun gerekli olan oksijeni alabilmesidir. Ancak bunun yanında da önemli faydaları bulunmaktadır. İlk olarak tavsiye edilen miktarda su tüketilmesi erken doğum riskini minimum seviyeye indirmektedir. Çünkü rahim kasılmalarının sık olmasını engellediğinden erken doğum riski de azaltılır.

Bunun yanında hamilelerde en büyük sorunlardan birisi olan sindirim sorunu ve bunun yanında kabızlık gibi sorunların da oluşmamasını sağlamaktadır. Gebelikle birlikte cildinin bozulmamasını ve vücudunda çatlaklar oluşmamasını isteyen anne adaylarının da su tüketimine dikkat etmesi gerekir.

 

9 YORUMLAR

  1. Hamilelikte Günlük İçilmesi Gereken Su Miktarı Hamilelik ve Doğum Sonrası Kırklareli merkezden ben Ayşe Tufekci. Selamlar web siten ciddiyim güzel, teşekkürler 09-01-2017 23:44:08 harika ötesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here