Gebeliğin özellikle ilerleyen süreçlerinde bacaklarda ağrı ve bu ağrıların şiddetinde artış görülebilmektedir. Vücudun ağırlaşmasından kaynaklı olarak da bacak ağrıları kramplara dönüşebilmektedir. Bu süreçte anne adayının krampları azaltmak ve ağrıları hafifletmek için yapabileceği bazı uygulamalar vardır. Bu uygulamalar sayesinde gebeliğin son haftaları da minimum ağrı ile çok daha rahat geçebilmektedir.

Kramplar, hamilelikte alınan kilonun artması, gün içinde sürekli olarak ayakta durmak ya da hiç hareketsiz kalmak, gebelik öncesinde varis gibi damar rahatsızlıklarının bulunması ve bunlar gibi birçok şey kramplara neden olabilmektedir.

Krampları tamamen tedavi etmek ya da azaltmak mümkün müdür?

Gebelikte oluşan bu krampları tamamen yok etmek sancılı olacaktır. Özellikle varis gibi rahatsızlıkların sebebiyet verdiği krampları hamilelik sırasında tedavi etmek pek mümkün değildir. Ancak şiddetini azaltmak mümkündür.

Krampların şiddetini azaltmanın en sağlıklı ve geçerli yöntemi, egzersiz yapmaktır. Doktorun tavsiyelerini dikkate alarak yapılacak olan düzenli yürüyüş ve egzersizler bacak ağrılarının minimuma inmesine yardımcı olacaktır. Bunun yanında gün içerisinde sürekli ayakta kalmamak, yorulmamak ve bel, bacak bölgesini zorlayacak derecede ağır şeyler kaldırmamak krampların azalması açısından etkili olacaktır.

Hamilelikte kilo alımını dengede tutmak da krampları önleyecektir. Çünkü vücudun olması gerekenden fazla kilo alması bacaklara binen yükü arttırdığı için bacaklarda şiddetli ağrılar oluşabilmektedir.

Tüm bunlara rağmen krampların şiddeti artarak devam ediyorsa, doktora başvurmak gerekmektedir.

 

9 YORUMLAR

  1. Hamilelikte Bacak Kramplarının Nedeni Ve Tedavisi Hamilelik ve Doğum Sonrası Konya merkezden ben Berna Yerlikaya. Merhaba web siteniz ciddiyim hayran bıraktı, twitter da paylaştım 11-01-2017 20:44:30 harika ötesi.

  2. Editor Hamilelikte Bacak Kramplarının Nedeni Ve Tedavisi Selam herkese paylaşımınız inanki çok hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum

  3. Hamilelikte Bacak Kramplarının Nedeni Ve Tedavisi Hamilelik ve Doğum Sonrası Kastamonu merkezden ben Bahar Yalman. merhaba arkadaşlar sayfanız gerçekten çok güzel, facebookta paylaştım 01-09-2020 04:45:38 harika ötesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here