Doğum sonrasında kadınların büyük çoğunluğunda cinsel isteksizlik sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu süreci bilinçli şekilde atlatmak, sonrasında çiftler arasındaki ilişkinin bozulmaması açısından oldukça önemlidir. Cinsel isteksizliği kalıcı bir sorun haline getirmek yerine çözüm odaklı bir tavır sergilemek, çok daha yararlı olacaktır.

Doğum sonrası cinsel isteksizlik neden oluşur?

Doğum sonrasında kadın daha çok bebeğine dönük bir yaşama başlar. İlk zamanlar için gayet normal kabul edilebilecek olan bu durumun farklı nedenleri vardır. Bebeği emzirmek, tüm bakımıyla ilgilenmek aynı zamanda iyileşme sürecini sağlıklı şekilde devam ettirmeye çalışmak yeni anneler için yorucu olacaktır. Bu da beraberinde cinsel isteksizliğe sebep olabilir.

Tüm bunların yanında emzirme sırasında anne vücudunda salgılanan hormonlar da cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir. Bu sebeple emzirme döneminin ilk zamanlarında kadınlar kendilerini cinsellikten soyutlayabilir.

Doğum sonrası cinsel isteksizlik ne zaman geçer?

Doğum sonrasında isteksizlik olmasa dahi cinsel ilişki için bekleme süresi vardır. Kadının vücudunun iyileşmesi açısından bu süreye uyulması çok önemlidir. Uzmanlar doğumun ardından bir buçuk ay (6 hafta) geçtikten sonra cinsel ilişkiye girilebileceğini belirtmektedir. Ancak bu süre dolmasına rağmen kadında hala cinsel isteksizlik devam edebilir. Bu noktada eşlerin anlayışlı davranması, kadının ise stres ve baskı altında hissetmemesi çok önemlidir.

Doğum sonrası cinsel ilişkiye girme süresi çiftlerden herhangi birisi tarafından uzun süre öteleniyorsa, mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Kalıcı sorun oluşmadan ilk aşamada çözüm sağlanabilir.

13 YORUMLAR

  1. Doğum Sonrası Cinsel İsteksizliğin Çözümü Hamilelik ve Doğum Sonrası Yalova merkezden ben Pelin Tatli. Selamın aleyküm sayfa valla hoşuma gitti, sağolun 17-04-2017 06:18:21 harika ötesi.

  2. Doğum Sonrası Cinsel İsteksizliğin Çözümü Hamilelik ve Doğum Sonrası Muş merkezden ben Aytutkun Ekinci. selamun aleyküm siteniz inanılmaz mükemmel, facebookta paylaştım 06-04-2018 15:41:06 harika ötesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here