Doğumunuzun çok rahat ve mümkün olduğunca hızlı şekilde gerçekleşmesini istiyorsanız bazı noktalara dikkat etmenizde yarar var. İlk olarak doğum yapacağınız hastaneye ve doktorunuza yüzde yüz güveniyor olmanız gerekir. Çünkü güvensizliğin söz konusu olduğu durumlarda doğum kadın için ekstra zor hale gelmektedir. Doğumu kolaylaştırmak için yapacağınız diğer uygulamalar da bu noktada yeterli olmayacaktır.

Doktor ve hastaneye güveniniz tam olduğu takdirde hala endişeleniyorsanız kendinizi rahatlatmak için şunları yapabilirsiniz;

  • Normal doğum yapacaksanız doğum ihtimaliniz olan haftada midenizi tıka basa doldurmak yerine hafif yiyecekler tercih edin, sezaryen doğumda ise doktorun verdiği günden bir gün önce hafif ve yağsız bir menü tercih edin. Midenin boş olması doğumu fazlasıyla rahatlatacaktır.
  • Doğuma odaklanmalısınız. Doğum hakkında bir sürü endişeniz olabilir ancak bu endişeleri doğumhaneye taşımayın. O sırada yalnızca bebeğinizi ve ona ne kadar çabuk kavuşmak istediğinizi düşünmeniz motivasyonunuzu arttıracaktır.
  • Tüm talimatları dinleyin ve harfiyen uyun. Doktor ve hemşirelerin verdiği en ufak talimatı bile dikkatle uygulayın. Kendinizi tamamen onlara bırakmanız doğumun daha acısız ve hızlı ilerlemesini sağlayacaktır.
  • Doğum sırasında en önemli görev ıkınmadır. Bebeğin çıktığı ana kadar annenin doğru aralıklarla güçlü bir şekilde ıkınması gerekir. Bu sebeple doğum öncesinde doktorun verdiği hareketleri yapmak dışında ekstra enerji kaybedeceğiniz hareketlerden kaçının. En önemlisi de doktor söylemeden ıkınarak, enerji kaybını hızlandırmayın.

 

12 YORUMLAR

  1. Editor Doğum Anını Kolaylaştırmak İçin Yapabilecekleriniz Mrb paylaşımın süper ötesi ilgi uyandırıcı, şukuladım

  2. Doğum Anını Kolaylaştırmak İçin Yapabilecekleriniz Hamilelik ve Doğum Sonrası Bitlis merkezden ben Erke Ozgur. Mrb paylaşım süper ötesi güzel, twitter da paylaştım 18-05-2019 10:06:43 harika ötesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here