Bebeğinizin ev içerisinde güvenli bir şekilde vakit geçirmesi önemlidir. Bu nedenle muhtemel risklere karşı önlem almak gerekir. Bebek için risk oluşturabilecek alanları ortadan kaldırma ya da bebeğe uygun hale getirme işlemi doğum öncesinde yapılmalıdır. Böylece doğum sonrasında bebeğe harcayacağınız vakit evin kontrolü için azalmamış olur.

Bebekler için evde riskli kabul edilebilecek belli alanlar bulunmalıdır. Bunlar dışında evde bulunan eşyaların risk taşıyıp, taşımadığı da kontrol edilmelidir. Maddelerde olanlar dışında risk taşıyan diğer eşyalar da ebeveynler tarafından tespit edilerek, önlemi alınmalıdır.

Küçük Eşyalar

Bebeklerin yutabileceği büyüklükte olan her türlü eşya ortadan kaldırılmalıdır. Minik aksesuarlar, bozuk paralar ve benzeri eşyalar bebeklerin ulaşabileceği yerlerde bırakılmamalıdır.

Prizler

Prizler bebeklerin ilgisini fazlasıyla çekmektedir. Bu nedenle karıştırmak ve ellerini sokmak isteyebilirler. Elektrikten kaynaklı risk taşıyan bu durumu ortadan kaldırmak gerekir. Bebeğin uzanabileceği yerlerde olan prizlere priz kapağı takmak yararlı olacaktır.

Sivri Uçlu Mobilyalar

Keskin köşeleri olan mobilyalar bebeğin düşme ihtimaline karşılık risklidir. Bu riski ortadan kaldırmak için mobilyaların sivri kısımlarına koruyucular takılması tavsiye edilir. Böylelikle bebeğin düşmesi halinde zarar görme ihtimali azaltılır.

Çekmeceler ve Dolaplar

Bebekler emeklemeye başlamalarıyla birlikte kapalı yerlere karşı ilgi göstermeye de başlarlar. Bu nedenle çekmecelere ve dolap kapaklarına ellerini vs. sıkıştırma riskleri de artar. Böyle bir durumun yaşanmaması için dolap kapaklarını ve çekmeceleri kilitlemek geçerli bir önlem olacaktır.

7 YORUMLAR

  1. […] Bebeğinizin ev içerisinde güvenli bir şekilde vakit geçirmesi önemlidir. Bu nedenle muhtemel risklere karşı önlem almak gerekir. Bebek için risk oluşturabilecek alanları ortadan kaldırma ya da bebeğe uygun hale getirme işlemi doğum öncesinde yapılmalıdır. Böylece doğum sonrasında bebeğe harcayaca… Yazının devamı için –> Bebeğinizin Güvenliği İçin Evdeki Eşyalara Dikkat! […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here