Bir bayanda hamilelik şüphesi ilk adet gecikmesi ile başlar. Fakat bu kesin bir cevap değildir. Çünkü mevsimsel değişiklikler, yaşanan kişisel nedenler, kullanılan ilaçlar da bazı adet gecikmelerine neden olabilir. Ama uzun bir süre adet gecikmişse ve bayanda bazı farklı belirtiler söz konusu ise bu durumda şüphelerin artması gerekir.

Adet gecikmesinin yanında memelerde dolgunluk hissi oluşmuşsa ve meme ucu koyulaşması bir hamilelik belirtisi olabilirken, ayrıca karnın alt tarafında oluşan dolgunluk ya da şişlik hissi ve çok sık idrara çıkma isteği de bir hamilelik belirtisidir.

Hamileliğin kesinleşmesi için idrar ve kan testi yapılması gerekmektedir. İdrar testleri eczaneden alınan hamilelik testleri ile evde yapılabiliyor fakat bunun doğruluk payının %50 olduğunu belirtmek gerekiyor. Daha kesin bir sonuç almak istiyorsanız laboratuvarda idrar ya da kan testi yaptırmalısınız. Ayrıca adetin 10 gün gecikmesinden sonra ultrason ile karından bakılarak hamilelik tanısı konulabilir.

2-8  Hafta Hamilelik Belirtileri

Hamilelik belirtilerin başında mide bulantısı ve kusma gelmektedir. Gebe kadın özellikle sabahları oldukça fazla mide bulantısı şikâyetleri olur. Şiddetli mide bulantılarına kusma eşlik eder. Gebe kadın kendini sürekli yorgun hisseder. Başı döner ve sürekli uyuma eğilimdedir.

6-8 Hafta Hamilelik Belirtileri

Bu haftalar arası hamile olan bayan sık sık idrara çıkmaya başlar ve hamileliğinden haberi yoksa eğer idrar yollarını üşüttüğünü düşünür. Memelerde hassasiyet olur ve uç kısmındaki halkalar koyulaşır. Kasık bölgesinde kramp tarzı ya da adet ağrısına benzer ağrılar olabilir. Hamile bayan alt karın kısmında devamlı bir şişkinlik hisseder.

8 YORUMLAR

  1. […] Bir bayanda hamilelik şüphesi ilk adet gecikmesi ile başlar. Fakat bu kesin bir cevap değildir. Çünkü mevsimsel değişiklikler, yaşanan kişisel nedenler, kullanılan ilaçlar da bazı adet gecikmelerine neden olabilir. Ama uzun bir süre adet gecikmişse ve bayanda bazı farklı belirtiler söz konusu… Yazının devamı için –> Zaman Aralığına Göre Gebelik Belirtileri […]

  2. Zaman Aralığına Göre Gebelik Belirtileri Hamilelik Öncesi Giresun merkezden ben Erke Ozgur. selam arkadaşlar paylaşımın inanki dikkatimi çekti, teşekkürler 04-05-2020 13:01:15 harika ötesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here