Bazı çiftler arka arkaya tüp bebek tedavisi görmesine rağmen bebek sahibi olamamaktadır. Ya da gebe kaldıktan sonraki 3 ay içerisinde düşükler yaşanmaktadır. Bu durumun yaşanmasının da başka başka nedenleri vardır. Ancak tüp bebek tedavisinin başarısız olmasının en temel nedeni, anne vücudunun embriyoyu kabul etmemesidir. Vücut, embriyonun rahme tutunmasını engellediği için de tüp bebek tedavisi başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.

Kadın Vücudu Embriyoyu Neden Kabul Etmez?

Teknik olarak bu soru şu yönden hatalıdır; kadın vücudu embriyoyu değil, insan vücudu yabancı hücreleri kabul etmemektedir. Vücut dışarıdan gelen her türlü yabancı hücreyi, vücuda zarar vermeden yok etmek için çalışmaktadır. Bu nedenle tüp bebek tedavisi başlandığında, bu aşama göz önünde bulundurulmadığı takdir de vücut embriyoyu da diğer zararlı hücreler gibi yok edecektir.

Embriyo normal şartlar altında vücut tarafından yok edilmemek için koruyu duvarla çevrili olur. Böylece gebelik sorunsuz şekilde ilerlemektedir. Ancak bazı kadınlarda vücudun embriyoyu kabul etmesi için dışarıdan müdahale gerekmektedir. Doktor tarafından yapılacak olan bu müdahale ile tüp bebek tedavisinin başarılı olma oranı da artış gösterecektir. Aynı zamanda tekrarlayan düşükler için de bu tarz yöntemlere başvurulabilir.

Tüp bebek tedavisinin başarısız olması halinde izlenebilecek olan bu yöntemlerde düzenli doktor kontrolünün ve doktorun önceki düşükler ya da tedaviler hakkında bilgilendirilmesinin önemi büyüktür.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here