Toksoplazma enfeksiyonu, hayvanlardan bulaşabilecek olan bir tür parazitin vücutta bulunmasıdır. Vücutlarında bu paraziti bulunduran hayvanlarla yakın temasta bulunması, enfeksiyonun oluşması için yeterlidir. Paraziti bulunduran hayvanların etlerinin az pişmiş şekilde yenmesi, çiğ etle direk temas edilmesi enfeksiyonun vücuda yayılmasına neden olabilir. Bunun yanında kedilerle yakın temasa geçilmesi de enfeksiyon riskini arttırır. Kedilerin dışkısında bulunabilecek olan bu parazit, yakın temas halinde yine vücuda geçecektir.

Toksoplazma enfeksiyonunun gebelikte oluşması çeşitli risklere neden olacağından hamilelik öncesi toksoplazma testi yaptırılması tavsiye edilmektedir. Planlanmayan gebeliklerde de ilk haftalarda testi yaptırmak, hamilelik boyunca gerekli önlemleri alabilmek açısından önemlidir.

Toksoplazma Enfeksiyonunun Gebeliğe Zararı

Toksoplazma bağışıklığı olmayan anne adaylarının yukarıda bahsedilen yollardan herhangi birisi ile enfeksiyonu kapmış olması bebek için risk oluşturur.

Hamileliğin hangi döneminde olduğu fark etmeksizin, enfeksiyon direk olarak bebeğe etki edecektir. Bu da beyin ve göz hasarı, gelişimde gerileme gibi sorunları beraberinde getirebilir. O nedenle toksoplazma bağışıklığı çıkmayan anne adaylarının enfeksiyonu kapma ihtimali olacak her türlü ortamdan uzak durması gerekmektedir.

Toksoplazma Enfeksiyonu Belirtileri

Toksoplazma enfeksiyonu çoğu açıdan grip belirtileri ile örtülmektedir. Ateş, baş ağrısı, halsizlik, kaslarda ağrı, boğaz ağrısı gibi farklı ve şiddetli belirtileri olabilir. Bu tip belirtilerin gebelikte oluşması halinde mutlaka uzmana gidilmesi gerekir. Yanlış uygulamalar bebekte hayati tehlikelere de yol açabilir.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here