Hamilelik öncesinde vücudunuzu bebek için hazırlamak fazlasıyla önemlidir. Bu noktada en önemli adımlardan bir tanesi de zararlı madde kullanımını bırakmaktır. Özellikle sigara içme alışkanlığı olan anne adaylarının bu alışkanlıktan gebe kalmadan önce vazgeçmesi gerekir. Çünkü gebelikte sigara kullanımı direk olarak bebeğin sağlığını da olumsuz etkileyecektir. Bu da beraberinde zihinsel ve fiziksel gelişim bozukluklarının yaşanmasını muhtemel hale getirir. Bebeğinizin sağlığı ve diğer birçok nedenden sigarayı bırakmanız gerekmektedir.

Hamilelik Öncesinde Sigarayı Bırakmanın Önemi

Normalde düzenli olarak sigara kullanan bir kadının gebelikle birlikte sigarayı bırakmak zorunda kalması onu çok daha fazla zorlayacaktır. Bu nedenle bebek sahibi olmaya karar verdikten sonra sigara kullanımı bırakılmalıdır. Böylelikle gebelik sürecinde sigaradan kaynaklı bir stres durumu yaşanmayacaktır.

Sigaranın gebelikte kullanılmamasının en önemli nedeni bebeğin sağlığıdır. Bebeği hem fiziksel hem de zihinsel gelişimde geriletir. Özellikle akciğer gelişimi açısından ciddi olumsuzluklar yaratmaktadır. Bunun yanında bebeğe giden oksijen miktarını da ciddi oranda azaltır. Bu durum da zihinsel geriliğe yol açabilecektir.

Tüm bunların yanında sigara kullanımının devam ettirilmesi düşük yapma ihtimalini de yüksek oranlara çıkarmaktadır. Bebeğin anne karnında ölmesi ya da ilk aylarda rahme tutunamaması sigara kullanımının sonuçlarındandır. Aynı zamanda sigara kullanımı erken doğum riskini de arttırmaktadır. Erken doğum riskinin artması ile bebeğin doğum sonrasında hayatta kalma ihtimali de düşmektedir.

 

5 YORUMLAR

  1. Hamilelik Öncesinde Sigarayı Bırakmanın Önemi Hamilelik Öncesi Aydın merkezden ben Pervin Baybasin. Selam herkese paylaşımınız valla hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 02-07-2019 20:54:21 harika ötesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here