Hamilelik öncesinde sağlıklı beslenme alışkanlığını edinmek fazlasıyla önemlidir. Çünkü bu dönemde vücudun sağlıklı besinlerle depolanması gebelik sürecinin bebek ve anne için fazlasıyla rahat geçmesini sağlamaktadır. Özellikle bebeğin gelişimi açısından annenin gebelik öncesinde de sağlıklı besleniyor olması önemli ölçüde fark yaratmaktadır.

Peki gebelik öncesi sağlıklı beslenme nedir ve nelere dikkat edilmelidir?

Bu aşamada önemli olan sağlıklı beslenmeyi doğru algılamaktır. Sağlıklı beslenme, dengeli şekilde yapıldığında yararlı olacaktır. Besinlerin doğru şekilde öğünlere dağıtılması ve mutlaka tüketilmesi gereken besinlerin atlanmaması gerekir. Ancak böyle bir beslenme tablosu benimsendiğinde sağlıklı beslenme tamamen sağlanmış olur.

Tüm bunlar göz önüne alındığında anne adaylarının gebelik öncesinde diyet yapmayı tercih etmesi yerine sağlıklı beslenmeyi yaşamlarına dahil etmesi çok daha verimli olacaktır.

  • Hamilelik öncesinde hızla zayıflayabilmek adına nişastalı ürünlerin tamamen beslenmeden çıkarılması zararlı olacaktır. Vücudun nişastaya da ihtiyacı olduğu düşünüldüğünde öğünlerden bir tanesinde nişastalı besinleri (tam buğday ekmeği vs.) tercih etmek gerekir.
  • Meyve ve sebze dengesi düzgün olmalıdır. Her gün mutlaka sebze ve meyve tüketilmesi gerekir. Gün içerisinde 2 orta boy meyvenin ve mümkünse her gün farklı meyvelerin tüketilmesi bunun yanında sebzeye de öğünlerde yer verilmesi önemlidir.
  • Balığın her hafta tüketilmesi çok önemlidir. Hamilelik öncesi ve hamilelikte gerekli olan Omega 3 bu sayede alınmalıdır. Bunun yanında et ve tavuğun da haftada en az birer kez olmak üzere tüketilmesi tavsiye edilir.

 

13 YORUMLAR

  1. Hamilelik Öncesinde Sağlıklı Beslenme Hamilelik Öncesi Erzurum merkezden ben Ihsan Hikmet. merhaba arkadaşlar web sitesi harbiden dikkatimi çekti, teraziye tıkladım 08-01-2017 19:17:05 harika ötesi.

  2. Hamilelik Öncesinde Sağlıklı Beslenme Hamilelik Öncesi Niğde merkezden ben Ak Tufekci. Merhaba web siteniz ciddiyim çok iyi, sağolun 08-01-2017 19:17:11 harika ötesi.

  3. […] Hamilelik öncesinde sağlıklı beslenme alışkanlığını edinmek fazlasıyla önemlidir. Çünkü bu dönemde vücudun sağlıklı besinlerle depolanması gebelik sürecinin bebek ve anne için fazlasıyla rahat geçmesini sağlamaktadır. Özellikle bebeğin gelişimi açısından annenin gebelik öncesinde de sağlıklı besl… Yazının devamı için –> Hamilelik Öncesinde Sağlıklı Beslenme […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here