Tüm anne adayları hamilelikleri boyunca bir sorunla karşılaşmadan bebeklerini sağlıkla kucaklarını almayı isterler. Fakat bazı gebeliklerde istenmeyen durumlar oluşur ve böylece gebelik sona erebilir. Bu hiçbir anne adayının istemediği bir durumdur. Bu yüzden önceki hamileliklerinde bazı sorunlar geçirmiş olan anne adayları bir sonraki gebelik dönemlerinde oldukça dikkatli olmalı ve gereken tüm tetkikleri yaptırarak sonuçlarına göre tedavi olmalıdır.

Yaşanan Sorunlar Doktor İle Paylaşılmalı

Sorunlu bir gebelik yaşayan bir annenin sonraki hamilelik döneminde neler ile karşılaşacağı, gebeliğin nasıl geçeceği doktor tarafından incelenerek tahmin edilir. Önceki gebeliğinde yaşadığı tüm sorunların detaylı bir şekilde konuşulması ve anlatılması yeni gebelikte yaşanması yüksek olan sorunlarında önüne geçecektir. Mesela önceki hamileliğinde erken doğum yaşamış bir anne bunu kesinlikle doktoruna bildirmelidir. Çünkü yeni gebeliğinde düşük ihtimalinin olması yüksektir ve ona göre önlem alınmalıdır. Ya da tansiyon problemi yaşamış olan bir gebe yeni gebeliğinde bu durumun tekrarlanmasını önlemek için bunu bildirmek zorundadır.

Önceki Hamilelik Bilgiler Çok Önemli

Bu tür gebelerin önceki hamilelik dönemleri detaylı bir şekilde incelenmeli, ona göre önlem alınmalıdır. Ayrıca doğan bebeklerin kaç haftalık doğduğu, hangi şekilde doğumun gerçekleştiği, doğumun ortalama kaç saat sürdüğü, doğum esnasında herhangi bir sıkıntı ya da zorluğun yaşanıp yaşanmadığı mutlaka bilinmelidir.

En önemlisi de üst üste düşük geçiren, bedensel ya da zihinsel özürlü bebeği olan ve ölü doğum yapan annelerin tekrar gebe kalmadan önce doktoru tarafından inceleme altına alınması gerekmektedir.

8 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here