Dış gebelik, döllenmiş olan yumurtanın, normalde yerleşmesi gereken yer olan uterus yerine başka bir yere yerleşerek gelişmeye çalışmasıdır. Bu yer büyük bir çoğunlukla fallop tüpü olacaktır. Bu talihsiz olay doğum yapabilme potansiyeline sahip her kadının başına gelebilir.

Dış Gebelik Neden Olur?

Dış gebeliğin oluşmasında en büyük etmen fallop tüplerinin bir neden bağlı olan daralması ya da tıkanmasıdır. Döllenmesi gerçekleşmiş yumurta rahme yerleşmek için yavaş yavaş ilerlerken tüplerin dar ya da tıkalı olmasından dolayı arada sıkışıp kalır ve büyümesine burada devam ettirmek ister. Bu arada tüplerin dokusu büyümeye çalışan embriyo nedeni ile erimeye başlar. Bu da anne adayının yoğun kanama yaşayarak hayatını tehlikeye sokar.

Diğer bir neden ise bu gebelikten önceki gebeliğin sezaryen ile sonlanması ya da karınla alakalı bir ameliyat geçirmiş olmaktır. Ayrıca çok düşük bir ihtimal olmasına karşın spirallerde dış gebelik yaşanmasına sebep olabilir.

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik aynen normal gebelik belirtileri gösterir. Gebelik testinde bile çıkan değerler normalle aynıdır. Fakat zaman ilerledikçe dış gebelik geçiren anne adayında alt karın bölgesinde ağrı, aşırı kanama ve baygınlık hissi oluşur.

Bu belirtilerin ortaya çıkmasından sonra hastanın dış görünüşü ile bile doktor teşhisi hemen koyabilir. Çünkü iç kanama başladığından dolayı, gebenin tansiyonunda çok fazla düşüş yaşanır ve hasta hayatı tehlikededir.

Dış Gebelik Nasıl Tedavi Edilir

Dış gebelik geçiren anne adayı son belirtiler ortaya çıkana kadar eğer durum fark edilmemişse ve içte bir yırtılma söz konusu ise cerrahi operasyon yapılır. Açık ya da kapalı cerrahi ile dış gebelik temizlenir. Bazı hastalarda tüplerin alınması bile gerekebilir.

11 YORUMLAR

  1. […] Dış gebelik, döllenmiş olan yumurtanın, normalde yerleşmesi gereken yer olan uterus yerine başka bir yere yerleşerek gelişmeye çalışmasıdır. Bu yer büyük bir çoğunlukla fallop tüpü olacaktır. Bu talihsiz olay doğum yapabilme potansiyeline sahip her kadının başına gelebilir. Dış Gebelik Neden Olur… Yazının devamı için –> Dış Gebelik Hakkında Merak Ettikleriniz […]

  2. Kırşehir merkezden ben Yasmin Yener. Merhaba herkese web siteniz inanki hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 05-04-2017 11:58:15

  3. Dış Gebelik Hakkında Merak Ettikleriniz Hamilelik Öncesi Gümüşhane merkezden ben Aytuna Dal. Merhaba herkese sayfanız valla hoşuma gitti, teraziye tıkladım 02-05-2017 09:01:42 harika ötesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here