Adet döneminde cinsel ilişkiye girmek genellikle tercih edilmese de bazı çiftler tarafından olumlu karşılanmaktadır. Adet dönemi boyunca çiftlerin cinsel ilişkiye girip girmemeleri tamamen kendi tercihlerine bağlıdır. Hijyen açısından tavsiye edilmese de tıbbi olarak herhangi bir zarar görülmemektedir. Bunun yanında regl döneminde girilen cinsel ilişkiden sonra kadında ağrı olma ihtimali de yüksektir. Bu sebeple mümkün olduğunca tercih edilmemelidir.

Korunmaya dikkat edilmelidir

Regl döneminde girilen cinsel ilişkide gebe kalma ihtimali bulunmaktadır. Normal dönemden çok daha düşük bir ihtimal olsa da risk alınmaması tavsiye edilir. Bebek sahibi olmayı düşünmeyen çiftlerin, adet döneminde girdikleri cinsel ilişkide de doğum kontrolüne devam etmesi gerekir.

Kadın vücudunun kendisini yenilediği bu süreçte, döllenmeyen yumurtalar vücuttan atılmaktadır. Bu sebeple de gebe kalma ihtimali oldukça düşüktür. Ancak bu ihtimal tamamen ortadan kalkmadığı için korunmaya aynı şekilde devam edilmelidir.

Prezervatif kullanılması tavsiye edilir

Regl döneminde cinsel ilişkiye girilecekse korunma yöntemi olarak prezervatifin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Hijyen açısından güvenilir bir yöntem oluşturacağından, prezervatif kullanımı diğer yöntemlere göre çok daha uygun olacaktır. Bu sayede hem hijyen sağlanırken hem de doğum kontrolü yapılmış olur.

Adet dönemini rahat geçirmek için;

Cinsel ilişkiye girilmemesi tavsiye edilir. Ancak cinsel ilişkiye girildikten sonra ağrı vs. hissedilmesi halinde, vücudu rahatlatabilmek için tempolu yürüyüşler yapılarak, bitki çayı içilmesi önerilmektedir.

 

14 YORUMLAR

  1. Adetliyken Cinsel İlişkide Hamile Kalınır Mı? Hamilelik Öncesi Kırşehir merkezden ben Aytuna Dal. Selam herkese bu web sitesi süper ötesi hayran edici, teşekkürler 08-01-2017 17:26:37 harika ötesi.

  2. Artvin merkezden ben Ruya Dalkilic. Selam paylaşım ciddiyim dikkat çekici, paylaşımların devamını bekliyorum 16-03-2020 20:57:17

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here