Çocuk sahibi olmayı isteyen kadınlar için önemli bir sorudur “Acaba gebe miyim?” sorusu. Genellikle tatlı bir heyecan ve heves duygusuyla kurulan bu cümle istenmeyen gebelik ihtimali durumlarında endişeli bir soru cümlesine dönüşür. Sorunun en kesin cevabı ultrason muayenesinden sonra ortaya çıkar ama cevabın “Evet” olması ihtimalini arttıran bazı gebelik belirtileri de söz konusudur.

Aşağıda göreceğiniz gebelik alametleri her zaman gebeliğe işaret etmez. Gebelik testleri bile bazen kişiyi yanıltabilir. Özellikle hamile kalmak için çaba gösteren, korunmayan ve gebe kalmasına mani olacak bir durumu olmadığını tespit ettirmiş bir kadınsanız bu belirtilerin hamileliğe işaret etmesi ihtimali elbette daha fazladır. Sonuçta en kesin cevap tıbbi muayeneden sonra ortaya çıkar. Gebe olduğunuza dair yoğun kuşkularınız varsa bu muayene için fazla zaman kaybetmemelisiniz. Zira bebek bekleyen bir kadına uygun bir yaşam tarzı sürmeye ne kadar erken başlarsanız kendiniz ve bebeğiniz için o kadar iyi olur.

*Adet gecikmesi: Gebelik kuşkusuna yol açan durumların en başta gelenidir. Her adet gecikmesi hamile olduğunuz anlamına gelmez ama birtakım doğum kontrol yöntemleri uyguluyor olsanız bile adet tarihinizin geçmesi halinde gebelik testi veya ultrason muayenesi yaptırmanız tavsiye edilir. Düzenli olarak adet gören kadınlar için bu durumda gebe kalmış olma ihtimali daha yüksektir.

*Yorgunluk hissi: Yatağa her zamankinden daha erken girmeye başladıysanız, sabahları yataktan kalkmak eskiye göre daha zor geliyorsa, küçük bir aktiviteden sonra bile kendinizi yorgun ve halsiz hissediyorsanız hamile olabilirsiniz. Çalışıyorsanız, hissettiğiniz uyku hali ve yorgunluk öğlene doğru daha da artar. Bütün bunların sebebi vücudunuzun iş yükünün gebelik dolayısıyla artması, metabolizmanızın ikinizi birden destekleyebilmek için hızlanması olabilir.

*Memelerde hassasiyet ve dolgunluk: Göğüsleriniz şişiyorsa, daha hassas hale geldiyse ve bir parça da ağrı varsa hamile kalmış olabilirsiniz. Eğer gebeyseniz vücudunuz süt üretmek ve emzirme süreci için hazırlanmaya başlar, bu da memelerde bu gibi sorunlar oluşmasına yol açabilir. Meme uçlarının renginin koyulaşmaya başlaması da bu bölgeyle ilgili erken gebelik belirtileri arasında yer alır.

*Yemek kokularından rahatsız olma ve mide bulantıları: Genellikle sabah bulantıları tarzında olmakla beraber günün diğer saatlerinde de görülebilen mide bulantıları da gebelik kuşkusu uyandıran belirtiler arasındadır. Bu arada daha önce rahatsızlık vermeyen yemek kokularına veya başka bazı kokulara karşı hassasiyet de baş gösterebilir. Bazı kadınlar mide bulantısıyla beraber kusma sorunu da yaşarlar.

*Hamile kalmış olma hissi: Kadınlara “Acaba hamile miyim?” dedirten şey bazen sezgileri de olabilir. Sezgi bu, yanıltıcı olabilir elbette ama bazen de doğru çıkar, değil mi? Hamile kalmakla ilgili sorunları olan, çok istediği halde bir türlü gebe kalamayan kadınlar bazen büyük bir çocuk sahibi olma özlemiyle yaşarlar bunu ve hissettikleri nadiren doğru çıkar. Fakat ortada böyle bir durum yoksa bazı küçük sorunlarla birleşen önsezileriniz yanılmıyor da olabilir.

*Başta tuvalete daha sık çıkma olmak üzere idrar sorunları: Bir kadın gebeliğin oluşmasından 1 hafta sonra bile tuvalete daha sık gitmeye başlayabilir veya kabızlık sorunu yaşayabilir. Tuvalete çıkma rutinindeki değişiklik bazen çevrenizdeki insanların da dikkatini çekebilir.

*Baş dönmesi: Şu veya bu sebeple bir süre ayakta kaldıktan sonra ya da otururken hızla ayağa kalkıldığında yaşanan baş dönmeleri de kadınların “Gebe miyim?” diye düşünmesine yol açabilir.

*İştah artışı veya bazı gıdalardan tiksinme: Eskisinden daha iştahlı olma hali veya daha önce herhangi bir sorun oluşturmayan bazı gıdalardan tiksinme durumu da hamilelik belirtisi olabilir.

22 YORUMLAR

  1. Acaba Gebe Miyim? Hamilelik Öncesi Eskişehir merkezden ben Pervin Baybasin. selam arkadaşlar sayfanız inan ki mükemmel, sağolun 08-01-2017 15:51:55 harika ötesi.

  2. Acaba Gebe Miyim? Hamilelik Öncesi Aydın merkezden ben Aytutkun Ekinci. Selamlar web sitesi valla dikkatimi çekti, şukuladım 02-06-2017 19:18:11 harika ötesi.

  3. Çanakkale merkezden ben Aytutkun Ekinci. merhaba arkadaşlar bu web sitesi inanılmaz iyi, sosyal medyada paylaştım 04-03-2020 13:39:28

  4. Acaba Gebe Miyim? Hamilelik Öncesi Gümüşhane merkezden ben Erke Ozgur. Slm sayfa cidden ilgi uyandırıcı, face de paylaştım 04-04-2020 16:49:17 harika ötesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here