Hamilelikte sağlıklı beslenmek anne ve bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir. Ancak gebelikteki beslenme alışkanlıkları kadar gebelik öncesindeki beslenme alışkanlıkları da gebeliğe büyük ölçüde etki etmektedir. Bu sebeple sağlıklı beslenme alışkanlığını edinmek için hamile kalmayı beklemek ya da hamile kalma kararı almak gerekmez. Hamilelik ihtimali çok uzak bir dönemde dahi olsa sağlıklı beslenme alışkanlığı edinilmeye çalışılmalıdır.

Erken doğumu abur cubur tüketmek tetikliyor

Düzenli olarak abur cubur tüketen ve sağlıksız beslenen kadınların hamilelik süreçleri de sağlıklı beslenen kadınlara kıyasla daha sancılı geçmektedir. Bilimsel olarak kanıtlanan bu verilere göre sağlıksız atıştırmalıkları tüketen kişilerin, gebe kalma süreçleri de daha uzun ve sancılı geçmektedir. Sonrasında hamile kalındığında da sağlıksız durumların yaşanma riski daha yüksek hale gelir.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı bulunmayan ve çok fazla doymuş yağ bulunduran besinlerle beslenen kadınların hamileliklerinde düşük risklerinin daha fazla olduğu görülmektedir. Bunun yanında erken doğum yapma ihtimali de oldukça yüksektir. Bu sebeple de sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirerek, doymuş yağ oranı yüksek besinlerin tüketiminden kaçınılması gerekir.

Bilim insanları yaptıkları araştırma ve testlerde, hamilelik öncesinde uzun dönem sağlıklı besinler tüketen ve tahıl, protein, vitamin vb. besinleri dengeli olarak alan kadınların, diğerlerine göre daha iyi bir gebelik geçirdiğini belirtmiştir. Bu nedenle abur cubur tüketmek yerine sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığını edinmek, ileride olması muhtemel gebelik için yararlı bir yatırım olacaktır.

 

13 YORUMLAR

  1. […] Hamilelikte sağlıklı beslenmek anne ve bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir. Ancak gebelikteki beslenme alışkanlıkları kadar gebelik öncesindeki beslenme alışkanlıkları da gebeliğe büyük ölçüde etki etmektedir. Bu sebeple sağlıklı beslenme alışkanlığını edinmek için hamile kalmayı beklemek ya… Yazının devamı için –> Abur Cubur Yiyen Anne Adayları Erken Doğuma Dikkat! […]

  2. Denizli merkezden ben Ayşe Tufekci. Selamın aleyküm siteniz harbiden hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum 24-07-2018 23:45:39

  3. Abur Cubur Yiyen Anne Adayları Erken Doğuma Dikkat! Hamilelik Öncesi Muğla merkezden ben Ruya Dalkilic. Selam siteniz cidden mükemmel, linkedinde paylaştım 27-12-2018 00:48:50 harika ötesi.

  4. Abur Cubur Yiyen Anne Adayları Erken Doğuma Dikkat! Hamilelik Öncesi Tunceli merkezden ben Nazik Kent. Mrb paylaşımınız valla hoşuma gitti, teraziye tıkladım 03-04-2020 19:46:43 harika ötesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here