Hamilelikte anne adayını sıkıntıya sokan sorunlardan birisi de bacak kramplarıdır. Çoğunlukla 6. Aydan sonra fazlalaştığı görülse de bazen 4 ya da 5. aylada da ortaya çıkabilir. Kramlar özellikle geceleri daha sık yaşanır. Bazen öyle şiddetli olur ki anne adayı uykusundan acı ile uyanır.

Hamilelikte görülen bacak krampları genellikle kalsiyumun ve magnezyumun azalması ile ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden hamile bayan doktor kontrolünde kalsiyum ve magnezyum takviyesi alabilir. Bunun dışında bebekle birlikte büyümekte olan uterus da baskı yaratır ve bu sebeple dolaşım problemlerinden dolayı hamilelerde bacak krampları ortaya çıkabilir.

Ayrıca anne adayı bedenine fazladan yük binmesi ile birde çok fazla ayakta duruyor ve yoruluyorsa, aşırı kilo almışsa ve varisleri varsa bu bacak kramplarında artışa neden olabilir.

Hamilelikte Bacak Krampları İle Başa Çıkma Yolları

Bacak kramplarından şikayet eden anne adayı doktor kontrolünde aldığı takviyelerin yanında bacaklarına masaj yapabilir ya da gere ve ısıtma egzersizleri uygulayabilir. Ayrıca gerinirken ayak başparmağı ileri doğru gergin tutmamalı ve yürürken topuklarını yere değmesine dikkat etmelidir.

Tüm bunların yanında anne adayı çok yorulmaktan kaçınmalı, uzun süre bacak bacak üzerine atmamalı, oturur vaziyetteyken bacaklarını hareket ettirmeli, her gün yürüyüş yapmalı, gece yatarken bacak germe hareketleri yapıp özellikle sol tarafına yatmalı ve gün içinde bol bol su içmelidir. Bunlara dikkat eden hamile bayan bacak kramplarının önüne geçemese bile en az düzeye indirebilecektir.

10 YORUMLAR

  1. Hamilelikte Bacak Krampları ve Tedavisi Genel Isparta merkezden ben Pelin Tatli. Mrb web siteniz süper ötesi çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 06-04-2019 11:17:06 harika ötesi.

  2. Hamilelikte Bacak Krampları ve Tedavisi Genel Kastamonu merkezden ben Pervin Baybasin. Selamın aleyküm web siteniz ciddiyim iyi, şukuladım 28-11-2019 05:07:24 harika ötesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here