Hamilelik süresi boyunca annelerin gebeliğin hangi döneminde neler yapmaları, yemeleri, içmeleri gerektiği ve vücutlarında ve psikolojilerinde ne gibi değişiklikler gerçekleşeceği konusunda sayısız kaynağa ulaşmak mümkündür, ancak aynı şeyi yeni baba olmak üzere olan erkekler açısından söylemek maalesef biraz zor. Hamileliğin en çok anne adayının fizyolojisini ve psikolojisini etkileyen zor ve büyük yaşam tarzı değişiklikleri getiren bir süreç olduğu elbette doğrudur, ancak bu durum hamileliğin ve yeni doğacak bebeğin babanın hayatında da değişimlere neden olmayacağı anlamına gelmez. Baba olmaya hazırlanmak en az baba olmanın kendisi emek gerektiren bir süreç olabilir, ancak anne ve baba adayının zorluklarını birlikte atlattıkları gebelik döneminin sonunda bebeklerini kucakladıkları an öncesinde ve sonrasında yaşanan tüm sıkıntıları anlamsız kılacak büyüleyici bir andır. İşte bir baba adayı olarak babalığa hazırlanma sürecinize ışık tutacak tavsiyeler;

Hamileliğin özellikle erken ve orta dönemlerinde hem annenin, hem de babanın iş hayatlarını sorunsuzca sürdürmeleri mümkündür. Gebeliğin son aylarına girildiğinde ise annenin fiziksel yükünün artmasıyla birlikte babanın da evde yüklendiği sorumlulukları gözden geçirip bu zamanı partneri için daha kolay hale getirmek adına yapabileceğinin en iyisini yapmalıdır. Bebeğiniz doğduktan sonraki ilk 1 sene içinde ise, özellikle yoğun bir çalışma programınız varsa, kendinize ayırdığınız özel zamandan çok büyük ölçüde fedakarlık yapmanız gerekecektir. Eşiniz bütün gün yeni doğan bebeğinizle ilgilendikten sonra sizin eve gelip kanepede maç keyfi yapmanız pek de adil olmayacağından en azından bu 1 senelik kritik dönemde boş zamanlarınızın tamamına yakınını bebeğinize ayırmaya hazırlıklı ve gönüllü olmalısınız.

İyi bir baba olmak adına öğrenmeniz gereken en önemli değer sabırlı olmaktır. Söz konusu bir bebek olduğunda oyun oynamak, yemek yemek, banyo yapmak gibi en basit eylemler bile uzun zaman gerektiren bir hal alabilir. Örneğin bebeğinize işe yetişmek zorunda olduğunuz için biberonundaki sütü bir an önce bitirmesi gerektiğini, ya da çok istediğiniz filmin başlama saatini yakalamanız için hemen uykuya dalmasını istediğinizi anlatamazsınız. O, ihtiyaçlarını giderebilmek için sizin ve partnerinizin bakımına ihtiyaç duyan, kendi başına karnını doyurması ya da derdini kelimelere dökerek anlatması mümkün olmayan, bunun yanında bir gülüşüyle içinizi sıcacık yapabilen mucizevi bir varlıktır. Bu nedenle baba olmaya alışmak istiyorsanız öncelikle bebeğinizin ihtiyaç ve davranışlarına karşı sabırlı olmayı öğrenmeniz gerekir.

Kendinize günlük veya haftalık planlar oluşturmak baba olmaya hazırlık aşamasında yapabileceğiniz en doğru şeydir. Bebeğiniz doğduğunda evde oluşan heyecan, koşuşturma ve yoğunluktan dolayı bu tarz planlamaları yapmanız imkansız hale gelebilir. Eğer bebeğinizin annesinin ya da akrabalarınızın gözetiminde olduğu ve boş kaldığınız nadir zamanlarda yapmanız gereken ya da yapmak istediğiniz şeylerin (berbere gitmek, kitap okumak, arkadaşlarınızla buluşmak, maillerinizi gözden geçirmek vb.) önem sırasına göre yapılmış bir listesini önceden hazırlarsanız bu kısa zaman dilimlerini en verimli biçimde değerlendirebilir, biriken işlerinizin üstesinden gelebilir ve stresten arınma şansı yakalayabilirsiniz.

Baba olmaya hazırlanmak için ebeveynlik kurslarına katılmış, bebeğinizi beslemekten altını değiştirmeye kadar yapmanız gereken her şeyi harfi harfine öğrenmiş olabilirsiniz. Yine de bebeğini kucağına yeni almış olan partneriniz ilk birkaç ayda muhtemelen bebeğin ihtiyaçlarıyla daha çok kendisi ilgilenmek isteyecektir. Özellikle bu erken dönemlerde anne ile bebeğin arasında sağlam bir bağ oluşması son derece önemli olduğundan bu duruma kıskançlıkla tepki vermemeniz çok önemlidir. Üstelik sürekli ilgi ve sevgi görmek isteyen bebeğinizle yeteri kadar zaman geçirememeniz gibi bir ihtimal de söz konusu değildir. Bu nedenler, eğer partneriniz bebeğin ihtiyaçları konusunda size yapacak pek de bir şey bırakmadığını düşünüyorsanız, arkanıza yaslanıp durumun keyfini çıkarmak yerine onun diğer alanlardaki sorumluluklarını azaltmayı, örneğin ev işlerine her zaman olduğundan daha fazla katkı sağlamayı deneyebilir, üçünüzün bir arada bulunabileceği oyun aktiviteleri ya da yemek saatleri için ayarlamalar yapabilirsiniz.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here