Çocuklar için en az beslenme kadar önemli olan uykunun zeka üzerinde de önemli katkıları bulunmaktadır. Çünkü kaliteli bir uykunun çocuğun hem zekası üzerinde hem de fiziksel gelişimi açısından büyük önemi bulunmaktadır.

Özellikle 0-3 yaş arasındaki çocukların kaliteli ve deliksiz geçirdikleri her gece onların fiziksel ve zihinsel gelişimi üzerinde önemli katkılar sağlamaktadır.

Bebekler ve çocuklar gün içinde öğrenmiş oldukları tüm becerileri uyku sırasında kayıt altına alırlar. Uykusunu alamayan çocuk ise hem tam anlamıyla öğrenme sağlayamaz hem de dikkat dağınıklığı ve davranış bozuklukları ortaya çıkabilir.

Gece Uykusunda Büyüme Hormonu Salgılanıyor

Tüm bunların yanında çocuklarda büyüme hormonu da gece uyku sırasında salgılanır. Yeterli ve kaliteli bir uyku ile çocuğun büyümesine katkı sağlanırken, yetersiz ve kalitesiz bir uyku çocuğun büyümesini geciktirecektir.

Hormonal Denge Bozulabilir

Bazı çocuklarda farklılık gösterse de normalde çocuk yeni doğduğunda toplamda 16.5 saat, 1 yaşına kadar da gece 10-12 saat uyumalıdır. Daha sonraki yıllar ise bu rakam en fazla 1-2 saat azalmalı ve çocuk yine en az 10-11 saat gece uyumalıdır. Gece uykularını yetersiz uyuyan çocuğun gelişim geriliğinin yanında hormonal dengesinde de bozulmalar oluşur ve çocuk normalden daha fazla yiyerek kilo problemleri de baş gösterebilir.

Çocuk için son derece önemli olan gece uykularına çok dikkat edilmeli ve çocukta görülen uyku öncesi enerji ya da yorgunluğun görülmesi durumunda uyku düzensizliği düşünülmeli ve düzeltilemiyorsa bir uzmandan yardım alınmalıdır.

11 YORUMLAR

  1. Uyku Çocuğun Zeka Gelişimini Nasıl Etkiliyor? Bebeğim ve Sağlık Mersin merkezden ben Pelin Tatli. Selamlar siten inanılmaz mükemmel, sağolun 15-08-2019 10:33:23 harika ötesi.

  2. Uyku Çocuğun Zeka Gelişimini Nasıl Etkiliyor? Bebeğim ve Sağlık Antalya merkezden ben Merve Hikmet. Selamlar siten süper ötesi mükemmel, teraziye tıkladım 06-04-2020 22:28:12 harika ötesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here