Bebeğinizin diş çıkarma süreci biraz sancılı geçebileceği için bu evrede ona yardımcı olmanız çok önemlidir. Ancak yardımcı olabilmeniz için de yaşadığı sıkıntının diş çıkarmadan mı yoksa başka bir durumdan mı kaynaklandığını öğrenmelisiniz. Bu sayede bebeğinizin diş çıkarma döneminde rahatlayabilmesi için ona destek olabilirsiniz.

Bebekler diş çıkarırken bu durumu anlamanızı sağlayacak bazı belirtiler gösterirler. Bu belirtileri iyi bir şekilde gözlemlediğinizde bir hastalık ya da huysuzlanma hali olmadığını, bebeğinizin diş çıkarmaya başladığını görebilirsiniz.

Peki hangi belirtiler bebeğinizin diş çıkardığını göstermektedir?

  • Bebeğiniz normalde olduğundan çok daha huysuz davranıyorsa ve bu durum sürekli devam ediyorsa diş çıkarma süreci başlamış olabilir. Bazı bebekler diş çıkarırken ağrılı bir dönem geçirebildiği için huysuzluk yapabilecektir. Bu huysuzlanmaları takip etmeniz ve başka bir nedenden kaynaklanıp, kaynaklanmadığını tespit etmeniz gerekir.
  • Ateş, diş çıkarırken en sık rastlanan belirtilerdendir. Kimi bebekte yüksek ateş görülürken kimisinde ateş normal seviyede görülebilir. Bu durum da diğer belirtilerle birleştiğinde diş çıkarma sürecinin başladığına işarettir.
  • Bebeğiniz normalde geceleri sıkça uyanmadığı halde bu dönemde gecelere sık sık uyanarak, uzun süre ağlayabilir.
  • Diş çıkarırken, tükürük daha fazla salgılanacaktır. Bebeğinizin salyasında artış, akıntı görülebilir.

Elbette, bazı bebekler diş çıkarma süresince bu belirtilerin hiçbirisini yaşamayıp, rahat bir şekilde süreci tamamlayabilir. Ancak bu belirtiler varsa doktor muayenesi ile diş çıkarma belirtileri olup olmadığı teyit edilmelidir.

 

10 YORUMLAR

  1. Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Bebeğim ve Sağlık Erzincan merkezden ben Merve Hikmet. Merhabalar bu web sitesi ciddiyim hoşuma gitti, teraziye tıkladım 22-01-2017 07:23:51 harika ötesi.

  2. Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Bebeğim ve Sağlık Kırşehir merkezden ben Erke Ozgur. Selamlar web siteniz harbiden iyi, teşekkürler 05-02-2017 11:24:47 harika ötesi.

  3. Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Bebeğim ve Sağlık Samsun merkezden ben Merve Hikmet. Merhabalar sayfa inanki dikkatimi çekti, tebrikler 04-03-2020 11:57:40 harika ötesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here