Çocuğunuza diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak istiyorsanız, diş fırçalama eğitimini bebekken vermeye başlamanız gerekir. Bebeklikte diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması, sonrasında çocuğunuzun daha sağlıklı ağız ve diş yapısına sahip olmasını sağlayacaktır. Aksi halde erken yaşta başlayan diş çürümeleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ağız bakımı eğitimi ne zaman verilmelidir?

Bebeğinizin dişleri çıkmaya başladıktan sonra her öğünün ardından sizin ağız temizliğini yapmanız gerekir. Dişlerin henüz yeni çıkmaya başladığı evrede diş bakımı, hijyen bir bez ya da parmağınıza takabileceğiniz hassas başlıklı diş fırçaları ile yapılabilir. Bu aşamada önemli olan, katı gıdalara geçmeye başlamış olan bebeğinizin ilk dişlerini sağlıklı olmasını sağlamaktır.

Sonraki dönemde ise (2-3 yaş arasında) bebeğinizin kendi ağız bakımını yapmaya başlaması için destek olmalısınız. Bebeklere özel tasarlanan diş fırçası ile dişlerini fırçalama alışkanlığını kazandırmalısınız. Bu süreçte de en önemli nokta bebeğinize uygun diş fırçasını bulmanız ve onun rahatça dişini fırçalayabilmesini sağlamanızdır.

Diş fırçası seçimi nasıl yapılmalıdır?

  • Dikkat edilmesi gereken ilk nokta, satın alacağınız diş fırçasının bebeğinizin ağız yapısına uygun olmasıdır. Bu sebeple yetişkinler için tasarlanan fırçalardan uzak durmalı ve tercihinizi bebeklere özel diş fırçalarından yapmalısınız.
  • Diş fırçasını bebeğinizle birlikte seçmeniz, onun ilgisini çeken fırçayı alabilmeniz için önemli olduğundan alışverişe birlikte gitmelisiniz.
  • Ve seçeceğiniz diş fırçasının bebeğinizin hassas diş etleri için uygun olması gerekir. Bu sebeple yumuşak kıllara sahip olan fırçalara yönelmelisiniz.

6 YORUMLAR

  1. […] Çocuğunuza diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak istiyorsanız, diş fırçalama eğitimini bebekken vermeye başlamanız gerekir. Bebeklikte diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması, sonrasında çocuğunuzun daha sağlıklı ağız ve diş yapısına sahip olmasını sağlayacaktır. Aksi halde erken yaşta… Yazının devamı için –> Bebeğinizin Diş Fırçasını Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz? […]

  2. Kilis merkezden ben Duygu Ocak. Selam herkese siten süper ötesi dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum 18-01-2019 04:55:54

  3. Bebeğinizin Diş Fırçasını Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Bebeğim ve Sağlık Şırnak merkezden ben Dolunay Guney. merhaba arkadaşlar web sitesi vallaha billaha ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım 24-03-2019 13:27:32 harika ötesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here