9 aylık bir bekleyiş sonrası bebeğini kucağına alan annenin endişelendiği bir konuda bebeğinin doyup doymadığı ya da yeterli sıklıkta emip emmediğidir. Çünkü dışarıdan verilecek hiçbir mama anne sütünün yerini tutamaz ve bunun için anneler bu konuda daha duyarlı davranır.

Yenidoğan Emzirme Süreleri

Öncelikle emzirmeye hiçbir engel yoksa bir bebek doğumdan sonra en fazla ilk 1 saat emmeden durabilir. Daha sonrasında emmesi şarttır. Bebeğin emme sıklığı ya da süresi hakkında kesin bir ölçüt olmamakla birlikte ortalama sayı ve süreler vardır. Yenidoğan bir bebek çabuk doyar. Fakat anne sütünü çabuk sindirdiği için de çabuk acıkır. Bu yüzden her istediğinde emzirmek gerekir. Yalnız çabuk yorulacağı da unutulmamalıdır. Bu yüzden emerken henüz doymadan uykuya dalabilir. Bu sebeple daha sık acıkıp, sık emmek isteyebilir.

Her bebeğin emme sıklığı ve süresinin aynı olmamakla birlikte çoğunlukla yeni doğmuş bir bebek ilk ayında günde 10 ya da 12 kez emmek isteyecektir. Ayrıca tek memeden en az 15 dakika emzirilmeli henüz doymamış olursa diğer memeye geçilmelidir.

Miyadından doğmuş bir bebek 2 saatte bir emmek isterken, zamanından önce doğmuş bir bebek daha kısa aralıklarla emmek isteyecektir.

İlk 3 Ay Emzirme Süreleri

Doğduktan sonra 1 ayı dolduran bir bebek günde 6-7 kez emmek isteyecektir. Ayrıca geceleri daha seyrek emdikleri için uzun süreli uyumaya başlayacaklardır. Kendileri acıkarak uyanmadıktan sonra gece uyandırarak emmeye zorlanmamalıdır.

3 Aydan 1 Yaşına Emzirme Süreleri

3 aydan 6 aya kadar olan sürede yavaş yavaş emzirme sürelerinin arası uzarken, 6 aydan sonra ek gıdalara geçilmesi ile birlikte bebeğin günde 4-5 kez emmesi yeterli olacaktır.

7 YORUMLAR

  1. Düzce merkezden ben Berna Yerlikaya. Selam paylaşımınız vallaha billaha hayran edici, face de paylaştım 07-01-2020 03:15:18

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here