Bebeğin sağlıklık ve doğru bir beslenme alışkanlığı kazanabilmesi için ebeveynlerin bu eğitime mümkün olduğunca erken başlaması gerekmektedir. Bebek, katı gıdalar da tüketmeye başladığı ve kendi çabasıyla yemek yiyebilecek duruma geldiğinde, beslenme alışkanlığını da doğru şekilde kazandırmak önemlidir. Bu durum hem çocukluk dönemini sağlıklı beslenerek geçirebilmesi hem de gelişiminin düzgün ilerlemesi açısından hassas bir önem taşır.

Bebeğe doğru beslenme alışkanlığını kazandırmak için neler yapılmalıdır?

  • Öncelikli olarak yapılması gereken, bebeği bu düzene hazırlamaktır. Yemek yeme saatleri düzensiz olduğunda bebeğin açlık tokluk dengesini ayarlamak ve yemek yemesini sağlamak çok daha zor olur. Bu nedenle mümkün olduğunca aynı saatlerde yemek yedirmekte yarar vardır.
  • Ona uygun ve özel olan tabak, çatal vb. ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Bu sayede ilgisini yemeğe çekmek daha kolay hale gelecektir.
  • Bebeğinizi siz yemek yemeden önce yedirmek ya da ayrı bir yerde oturmasında ısrarcı olmak yemekten uzaklaşmasına neden olabilir. O nedenle sizinle aynı sofrada oturarak yemek yemesi tavsiye edilir.
  • Bebeğinizin yemeğini kendisinin yemesine izin vermelisiniz. Kendi kendine yemek yemeğe çalıştığında bunu eğlenceli bir oyun olarak görecektir. Ve yemek yemekten keyif alacaktır.
  • Bebeğinizin her yediğine dikkat ederek, neyi ne kadar tükettiğini bilmelisiniz. Bu dengeli beslenme alışkanlığı kazanması açısından önemlidir. Aynı zamanda aldığı besin değerlerinin orantısı da bu sayede kontrol edilebilir.

 

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here